¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Argentiina maapiirkonnad on muutunud ohtlikeks

4. märts 2009
IPS

Argentiina maapiirkonnad, mis ükskord päästsid linnasaaste ja kaose eest, on muutunud kohalikele elanikele lausa ohtlikeks. Sojapõldudel kasutatavad meeletud pestitsiidikogused on teinud maaelust katastroofi, hoiatavad keskkonnakaitsjad.

Maaelu Grupi (Grupo de Reflexion Rural, GRR) sõnul muutuvad maapiirkondade elanike tervisprobleemid üha suuremaks, üha noorematel inimestel tekivad pahaloomulised kasvajad, sünnidefektid, luupus, neeruprobleemid, hingamisteede haigused ja nahavaevused.
Sellise hinnangu aluseks on põllumajanduspiirkondade arstide, ekspertide ja residentide andmed.

GRR on alates 2006. aastast töötanud selle nimel, et tuvastada piirkondi, mis kannatavad kõige enam GM sojal kasutatava herbitsiidi (glüfosaat) mõjude all. Iseäranis problemaatiliseks muutub olukord siis, kui glüfosaati pritsitakse lennukitelt.

Sojabuum

Keskmiselt 50% kogu Argentiina põllumajandusmaast võtavad enda alla sojaistandused, osades provintsides (nt Córdoba) isegi üle 80%. See Lõuna-Ameerika riik ekspordib aastas umbes 48 miljonit tonni soja ning ametlikel andmetel kasutatakse aastas u. 200 miljonit liitrit glüfosaati.

Argentiina sojabuum algas 90-ndatel keskel, hävitades enda teel loomapidamise, metsad ja teiste kultuuride kasvatamise. Kuid kadunud ei ole mitte ainult põllumajanduslik mitmekesisus.
Nüüd asendavad sojapõllud kaitsvaid rohelisi vööndeid, mis traditsiooniliselt olid iga väiksema linna ümber ja kus pered kasvatasid endale ise toitu ning pidasid loomi. Nüüd on kõik allesjäänud elanikud jäänud pritsimisalasse ning kannatavad selle mõjude all.

Glüfosaat on Roundup´i nimelise taimekaitsevahendi aktiivne koostisosa, see on patenteeritud firmale Monsanto ja seda müüakse koos Monsanto Roundup Ready geenmuundatud sojaga.
Firma väidab, et juhenditele vastava kasutuse korral ei ole taimekaitsevahend inimtervisele kahjulik.

On piirkondi, kus elanikud on juba 2000. aastast nõudnud Roundup´i kasutamise piiramist ning peale mitmeid kohtuasju ja terviseuuringuid on lõpuks peatati kohtuotsusega 2008. aastal Ituzaingó Anexo piirkonnas glüfosaadi pihustamine inimeste kodude vahetus läheduses.

Mittetulunudsühingud ainsad, kes häirekella löövad
GRR on püüdnud koordineerida kohalike elanike kaebusi ja kogunud andmeid mürgi pritsimisest kahjustatud inimeste tervise kohta.
Grupi eesmärgiks on laiendada pestitsiidikasutamise ka teistele osariikidele. Grupp palub Argentiina presidenti kuulutada olukorraga seoses välja keskkonnahäire.

/.../

GRR raport märgib, et sojapõllud ulatuvad mitmetes linnades kuni linna ääretänavateni. Põllumasinaid ja konteinereid, mida kasutatakse pritsimiseks, pestakse ja hoitakse linnas ning kemikaalidega kaetud sojaubasid säilitatakse hoidlates, mis asuvad kodude ja koolide vahel.

Loe tervet lugu: http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=45974

Maailma üks tuntumaid keskkonnaorganisatsioone WWF proovib leppida tootjatega kokku, kuidas muuta sojakasvatus vähem keskkonda koormavaks ning on asutanud "vastutustundliku soja ümarlaua" (RTRS ), kuid väga ´paljud huvigrupid on algatust teravalt kritiseerinud. Peamisteks ümarlaua taga istujateks on sellised firmad nagu Monsanto ning kogu algatus muutub aina rohkem rohepesuks. Saada kiri WWF-ile, et nad ei lubaks seritifteerida "vastutustundlikuna" GM soja

http://www.panda.org/faq/visitor_emailadmin.cfm ja võtaksid praegusest konkreetsema seisukoha GM soja suhtes.

Vt. ka mitme organisatsiooni poolt Hollandi valitsusele saadetud kirja RTRS algatuse kohta letter_rtrs