¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Briti teadlased taunivad laste kasutamist GMO katsetes

Daily Mail, UK
17. veebruar 2009

Briti teadlased leiavad, et laste kasutamine GM toidukatsetes on aktsepteerimatu. GM riisi katses kasutati lapsi laborirottidena, mis on vastuolus omal ajal Natsi-Saksamaa meditsiinikuritegude vastuseks loodud eetikareeglitega.

GMO katsetes toideti 6-10-aastaseid lapsi nn Kuldse Riisiga, mis on geneetilise muundamise teel muudetud beetakarotiini-rikkamaks. Beeta-karotiin on vitamiin A eelühend.

Riisi loomist põhjendati vajadusega võidelda A-vitamiini vaeguse vastu, mis toob kaasa nägemise halvenemise ja teised probleemid. Samal ajal võib aga vitamiini liigne tarbimine olla toksiline.

Kriitikute sõnul on äärmiselt taunitav, et GM riisiga ei ole kõigepealt tehtud loomakatseid, mis tõestaksid, et riis on piisavalt ohutu, et seda lastele anda.

22 briti teadlast väljendasid oma nördimust selle üle, et GM toidu ohutuse katsetamisel kasutatakse lapsi. Nende sõnul näitab see, et USA ja biotehnoloogiafirmade poolt juhitava GMO-de pealtungi eesmärgiks on sundida GMO-d turule ilma korraliku riskihinnanguta.

Projekti rahastajaks ja koordineerijaks oli USA Riiklik Terviseinstituut (US National Institutes of
Health) ja sellesse olid kaasatud Hiina ja Ameerika lapsed.

Teadlased kirjutasid ka avaliku kirja projektimeeskonnale, millega nad mõistavad hukka sellise katsetegevuse.

Kirjas on muuhulgas öeldud: ’Me kirjutame, et väljendada oma vapustust ja mõista selgelt hukka katsed, mida viivad läbi teie kolleegid ja mille käigus toimuvad geneetiliselt muundatud riisi toidukatsed inimestel."

Kirjas on märgitud, et riisi ohutuse hindamine on siiani olnud "murettekitavalt ebaadekvaatne". Teadlaste sõnul on mitmeid tõendeid selle kohta, et GM toit võib provotseerida geenimutatsioone, mille "tulemusena katseloomadel võivad tekkida tervisekahjustused", samuti andmeid teatud beetakarotiini derivaatkemikaalide toksilisuse kohta ning andmeid võimalikele kaasnevatele sünnidefektidele.

Kriitikute sõnul ei ole Nürnbergi koodeksi kohaselt alla 10-aastased lapsed juriidiliselt pädevad andma nõudolekut sellistes katsetes osalemiseks.

Nende sõnul nõuab koodeks ka, et kui "inimmerisigade" kasutamist saab vältida teiste alternatiivsete katsemeetodite kasutamisega, peab seda ka tegema. Samuti ei peaks teostama katseid inimestega, enne kui loomkatsete käigus on identifitseeritud potentsiaalsed ohud.

Kuldse Riisi projekti juhtivateks jõududeks on biotehnoloogiafirma Syngenta, Rockefeller Foundation ja heategevuslik fond, mille on loonud Microsofti boss Bill Gates.

/.../

Kuldse Riisi Organisatsiooni (Golden Rice Organisation) projektijuht Dr. Adrian Dubock eitas Nürnbergi koodeksi rikkumist. Tema sõnul said katsed loa sõltumatutelt eetikakomisjonidelt.

"Lapsevanemad ei saanud rahalist tasu selle eest, et nende lapsed osalesid katses, et ei tekiks survet vaestele perekondadele, kuid lapsed said kompensatsiooniks koolikotte, pinaleid ja joonistuspabereid tänutäheks projektis osalemise eest," ütles ta.

/.../

http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1147635/British-scientists-condemn-using-children-GM-food-trials-unacceptable.html

Teadlaste kiri:
http://www.gmfreecymru.org/open_letters/Open_letter12Feb2009.html
 

GM Free Cymru ülevaade katsetest:
http://www.gmfreecymru.org/pivotal_papers/feedingrice.html