¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA plaanib lubada illegaalsete GMO-de juhusliku esinemise

USA plaan mitte teha välja kultuuride juhuslikust segunemisest luba mitteomavate GMO-dega valmistab paljudele muret

IntesaTrade. Italy/Dow Jones Newswires, USA
2. veebruar 2009

USA Põllumajandusministeerium (USDA) kavatseb seadustada ideed mitte reageerida juhul kui taimed saastuvad luba mitteomava biotehnoloogilise materjaliga. See tekitab muret nii toidu puhtuse nimel töötavates gruppides, USA eksportijates ja välismaa importijates.
USDA Looma- ja taimetervise ameti sõnul on USA-s nii palju põldkatseid, et on vaja uut süsteemi, kuidas tööstuse kontrollimisega hakkama saada. Samal ajal ütleb ministeeriumi amet aga selgelt välja, et paljudel juhtudel ei kavatse ta midagi ette võtta siis, kui eksperimentaalmaterjal juhtub toiduainetesse sattuma.
Kommenteerides ameti teadaannet, ütleb Dow AgroScienc esindaja Penny Hunst, et geneetiliselt muundatud seemnete aretajad peavad pidama kinni "rangetest reeglitest", mis takistavad katsematerjalil sattumist toiduainetesse. Kuid aeg-ajalt juhtub siiski, et luba mitteomavad geneetiliselt muundatud materjal jõuab "vähesel määral" välja ka toidulauale.

Kui palju on "vähesel määral"?

Looma- ja taimetervise ameti (APHIS) sõnul ei ole tõenäoline, et "vähesel määral" illegaalsete GMO-de tuvastamine võiks tuua kaasa probleeme, kui ei ole ohtu, et nad soodustavad ulatuslikku taimekahjurite levikut või tülikate umbrohtude teket.
Ameti plaanis pole ühtegi märget selle kohta, mida tähistab mõiste "vähesel määral" (low level presence). Toiduohutuse Keskuse ja APHISe vahelises vaidluses väidab APHIs, et amet ei hakka ette mingit konkreetset saastumismäära defineerima ja probleemiga peaks tegelema iga konkreetse juhtumi korral eraldi.

Saastunud teravilja eksport

Üks suurimaid USA imporditurge, Jaapan, on USDA-le otse öelnud, et nende plaan "võib märkimisväärselt mõjutada rahvusvahelist kaubandust". Jaapani tarbija jaoks on oluline toidu puhtus ja viimastel aastatel on USAs mitmeid kordi avastatud illegaalseid GMO-sid, millest osa on ekspordiga jõudnud ka teistesse riikidesse.
Veebruaris 2008 andis Dow AgroSciences teada, et on tuvastanud kolmes maisiliinis saastumise luba mitteomava GM maisiga, 2006. aasta augustis sattus firma Bayer´i eksperimentaalriis kuidagi inimtoiduks kasutatava riisi hulka, 2007. a märtsis avastati riisi saastumine veel ühe luba mitteomava Bayeri geneetiliselt muundatud riisiga. 2005. a märtsis avalikustas firma Syngenta, et on juhuslikult turustanud luba mitteomava maisi Bt10 seemned, kuna nad olid läinud segamini luba omava maisi Bt 11 seemnetega.
Kõik need juhtumid on mõjutanud USA eksporte ning USA Riisiliidu seaduste osakonna direktor Steve Hensly on pöördunud USDA poole palvega reguleerida eksperimentaalpõldudel GMO-de kasvatamist senisest rangemalt.

Põhjused, miks saastumine legaliseeritakse

USA Põllumajandusministeerium on viimaste aastate jooksul püüdnud tarbijaid ja importijaid rahustada väidetega, et kommertsvõrku jõudnud illegaalsed GMO-d on täiesti ohutud, kuna sarnanevad suuresti GMO-dega, mis on loa juba saanud.
APHISe plaan näeb ette, et taimede ja toidu saastumise korral luba mitteomavate GMO-dega ei peaks midagi ette võtma, kui tegemist on "sama liiki taimega, mis ekspresseerib peaaegu identseid valke, mis on juba heaks kiidetud".
GMO-sid välja töötavad firmad, nagu Monsanto, Syngenta ja Dow AgroSciences on avaldanud valjuhäälselt toetust sellisele korraldusele.

http://www.intesatrade.it/intesa/News/DettaglioNotizieOggi&idNot=1649709