Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Umbrohumürk Roundup toob kaasa terviseprobleeme

Committee of Independent Research and Information on Genetic Engineering, Prantsusmaa
5. jaanuar 2009

Erinevad herbitsiidi Roundup koostised toovad kaasa erinevaid mõjusid - loote-, nabaväädi- ja platsentarakkude hävimise.

Esmakordselt uuriti herbitsiidi Roundup nelja erineva koostise toksilisuse mehhanismi inimrakkudel. Roundup´i doosid olid nii madalad, et neil ei olnud enam herbitsiidseid omadusi. Roundupi mõju uuriti vastsündinute rakkudel, mis olid isoleeritud nabaväädist, või vähem tundlikel rakuliinidel, millega on tavaks mõõta saasteaine toksilisust.
Testimiseks valiti just Roundupi erinevad versioonid, sest nad on maailmas ühed levinumad. Just nende herbitsiidide jääkained on levinumateks saastajateks ning on jääkainetena iseäranis sageli tuvastatavad geneetiliselt muundatud toidus ja söödas.

Roundup on GMO-de kasvatamisel kõige tüüpilisem herbitsiid. Roundup Ready soja, peamine Euroopasse toiduks ja söödaks imporditav GMO, sisaldab Roundup´i jääke.
Antud uurimuses lahjendati herbitsiidi miinimumdoosideni (kuni 100000 korda või rohkem) ja tuvastati, et nad tõid mõne tunni jooksul kaasa raku hävimise.

Uuringu käigus tuvastasime ka membraani ja DNA kahjustusi ja leidsime, et herbitsiid pärsib raku hingamist. Lisaks selgus, et Roundup´is abiaineteks kasutatavad komponendid võimendasid aktiivaine (glüfosaadi) toimet ning üks komponendi metaboliitidest võib olla toksilisem kui glüfosaat ise.

Need mõjud on tugevalt alahinnatud seadusandluses, kus neid fenomene ignoreeritakse ning pannakse paika suvalised saasteaine jäägi piirnormid toidus ja söödas.

Uuritud Roundupi herbitsiidide lubamist peab ilmselgelt revideerima, arvestades, et nende toksiline mõju sõltub teistest komponendist, mida glüfosaadile turustamisel lisatakse ja need komponendid võivad mõjusid ka võimendada.
Pestitsiidide lubamiseks tehtavate testide käigus tehtud vereanalüüse imetajatel peab kindlasti avalikustama, sest meie uurimused näitavad, et Roundup herbitsiidid võivad omada ebasoovitavaid mõjusid, mida praegu teadlased, algandmete puudumise tõttu, uurida ei saa.

Uurimuse viisid läbi Nora Benachour ja prof. Gilles-Eric Séralini, Prantsusmaal, Caen´i Ülikoolis.
See on avaldatud ajakirjas Chemical Research in Toxicology. Uuringut toetasid CRIIGEN ja Basse Normandie regionaalnõukogu. Lisaks tänavad uurijad fonde Human Earth Foundation ja Denis Guichard Foundation.

Kontakt: Prof. Gilles-Eric Séralini, Biochemistry, Institute of
Biology, University of Caen, Esplanade de la Paix, 14032 Caen, France.
Tel: 33(0)2-31-56-56-84. Fax: 33(0)2-31-56-53- 20. Corinne Lepage
President of CRIIGEN
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

”Glyphosate Formulations Induce Apoptosis and Necrosis in Human Umbilical,
Embryonic and Placental Cells” by Nora Benachour and Gilles-Eric
Séralini.

Uuringut loe siit: glyf_mojud

http://www.criigen.org/images/stories/nosdossiers/roundup/pressrelease_rup_0109.pdf