Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kuldne riis - kas lahendab probleeme või teeb neid juurde?

Businessworld, India/ Foodwatch, Germany
Jaanuar 2009

2008. a suvel sai Hiina valitsus teada, et Hunani provintsis Henyangi algkoolis kasutati 24 6-8 aastast last katsejänestena geneetiliselt muundatud riisi (nn Kuldse riisi) uurimiseks. Loata kliiniline uuring peatati.
"Kuldne riis", mille töötas välja Šveitsi põllumajandus-biotehnoloogiafirma Syngenta, on muundamise teel omandanud suurema beetakaroteeni (vitamiin A eelühend) sisalduse. Kuldne riis ei ole saanud kasutusluba üheski maailma riigis ja seda pole kunagi katsetatud inimeste peal.
Hiina uuring, mille sponsoriks oli Tufts, USA-s asuv eraülikool, sai uuringuks küll loa USA Terviseinstituudilt, kuid mitte Hiina Valitsuselt. Võimud said teavet uuringu läbiviimise kohta keskkonnaorganisatsioonilt Greenpeace.

GMO-debatt algas 1990-ndate keskel, kui turule tulid esimesed kommertskasutuseks mõeldud geneetiliselt muundatud taimed. Enamus GM taimi on muundatud kas umbrohutõrjevahendit taluvaks või kahjuriresistentseks ning enamasti müüvadki neid kemikaalifirmad, komplektis umbrohutõrjevahenditega. Kuid Kuldset riisi reklaamiti kui esimest GMO-d, mis võiks aidata päästa enam kui miljoni Aasia ja Aafrika lapse elu igal aastal, kes surevad A-vitamiini vaegusest põhjustatud immuunsusprobleemidesse ning sinna otsa veel 350 000 last, kes jäävad A-vitamiini vaegusest tingituna pimedaks.

Paljudes riikides, nagu nt Indias, on A-vitamiini programmid alla 5-aastastele lastele. Kuna paljude perede põhitoiduks on riis, nähti "Kuldset riisi" odava ja lihtsa alternatiivina vitamiinilisanditele või toidusedeli mitmekesistamisele.

Hoolimata reklaamist ei ole 1999. aastal Šveitsi Tehnoloogia ja Taimeteaduse Instituudi teadlase Ingo Potrykus´e loodud riis laborist kaugemale jõudnud ja teadlased ei suuda vastata küsimustele riisiga seotud võimalike keskkonna- ja toiduohutusriskide kohta ja tootekvaliteedi kohta.

2005. aastal töötas firma Syngenta välja sordi, mida ta nimetas "Kuldne riis 2", mis sisaldab 23 korda rohkem karotinoide kui originaalsort. Syngenta annetas selle sordi Hiina, India, Filippiinide, Indoneesia, Bangladeshi ja Vietnami teadusasutustele uuringute tegemiseks.

Kuigi Syngenta kätte jääb "Kuldse riisi" patent, on firma lubanud, et alla $10 000 aastas teenivad põllumehed võivad kasvatada seda ilma litsentsita.

Ka valitsusvälise organsatsiooni Foodwatch Germany sõnul on riisiga seotud küsimused lahendamata. Hoolimata mitme aasta tagustest lubadustest ei ole avaldatud isegi kõige triviaalsemaid tehnilisi andmeid selle kohta, kui palju karotinoide jääb riisi alles peale säilitamist ja keetmist. Samas on sellised andmed olulised kasvõi GM riisi tehnilise kvaliteedi määramiseks ja karotinoidid lagunevad säilitamise käigus suhteliselt kiiresti.
Isegi otseküsimuste peale on projektijuht keeldunud andmeid avalikustamast ja selline läbipaistvuse puudumine tekitab küsitavusi kogu projekti autentsuse kohta.

Kuigi "Kuldse riisi" loojad keelduvad avaldamast isegi kõige lihtsamaid algandmeid, väidavad nad ikka ja taas, et riisi turuletulek on vaid Euroopa tarbijate skeptilisuse ja keskkonnaorganisatsioonide hirmutamise taga, sest see on toonud kaasa liiga kõrged riskihindamise standardid.
Siiski tundub, et see väide on kutsutud juhtima tähelepanu kõrvale paljudelt lahtistelt küsimustelt, millele projektihaldajad (milleks on the Humanitarian Board) ei ole siiani suutnud vastata.

Iseäranis ehmatavad on riskihindamisega seotud küsimused - "Kuldse riisi" projekt väidab, et on pühendunud kõige kõrgemate ohutusstandardite hoidmisele, nõudes samal ajal GMO-de lubamise protsessi standardite alandamist, et vähendada oma kulusid.
Siiani ei ole avaldatud ka mitte mingeid materjale selle kohta, kuivõrd on hinnatud võimalikke riske - nt saastumisohtu või uute terviseriskide tekkimise võimalust. On väga tõenäoline, et ristudes metsiku riisiga muutub GM riisi levik kontrollimatuks. Geneetiliselt muundatud taimedega tehtud loomkatsetes on aga ette tulnud ootamatuid tervist kahjustavaid mõjusid.

Hoolimata elementaarsete tehniliste andmete ja riskihindamise puudumisest otsustasid projektihaldajad testida riisi arengumaade koolilaste peal. See plaan on nii teaduslikult kui eetiliselt väga küsitav ning peaks panema selle põhjuste üle juurdlema nii teadlasi kui projekti rahastajaid.
Kui kähku valmisklopsitud uuringutega loodetakse saavutada mingi edu, võib projekti eesmärgiks mitte olla sedavõrd vitamiinivaeguse likvideerimine kui mingi kindla tehnoloogia juurutamine.

Näib väga sedamoodi, et projekti peamine idee on muuta geneetliselt muundatud taimed avalikkusele iga hinnaga aktsepteeritavaks ning see eesmärk on ilusti mässitud "humanitaarabi" pakendisse, et see oleks avalikkusele vastuvõetavam.
Projekti eesmärgiks näib olevat GMO-de riskianalüüsi standardite alandamine ning GM toidu ja põllumajanduse kritiseerijate moraalne survestamine [väidetega, et nende pärast peavad lapsed pimedaks jääma].

Praeguseks näib, et projekti ootused on nii kõrgele kruvitud, et selle edasiviimiseks kasutatakse teaduslikult ja eetiliselt väga küsitavaid valmisklopsitud uuringuid koolilaste peal. Võibolla peaks projekti ümber vaatama? Maailmas on palju teisi edukaid võimalusi A-vitamiini vaegusega võitlemiseks ja paljude vaatlejate sõnul võib "Kuldse riisi" tõhusus osutuda selles võitluses üsna madalaks.

http://www.businessworld.in/index.php/Economy-and-Banking/Golden-Scare.html
http://www.foodwatch.de/english/golden_rice/index_ger.html, http://www.foodwatch.de/foodwatch/content/e6380/e23456/e23458/GoldenRice_english_final_ger.pdf

Lisainfot planeeritavate uuringute kohta:
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00680212?cond=%22Vision+Disorders%22&rank

Inglise teadlaste pöördumine, milles kutsutakse üles katseid otsekohe peatama: http://www.gmfreecymru.org/open_letters/Open_letter12Feb2009.html

Põhjalikum kriitika GM riisi inimkatsete kohta:
http://www.gmfreecymru.org/pivotal_papers/feedingrice.html

Golden Rice Humantiarian Board tunnistab, et katsed tõepoolest leidsid aset: http://www.gmfreecymru.org/news/Press_Notice14mar2009.htm