¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL valmistub katsetama GMO-de kasvatamist

Reuters, UK
15. detsember 2008

Euroopa Liidus keskkonnavolinik on valmistanud ette kaks esialgset GM maisi luba, mis on mõeldud EL-s kasvatamiseks. Kui EL valitsused jäävad nende lubamisega nõusse antakse EL-s viimase 10 aasta jooksul esimene GMO kasvatusluba. Kuigi poliitiliselt on see stsenaarium paras tuline kartul, on Brüssel suure surve all.

Siiani oli Stavros Dimas EK kõige ettevaatlikum volinik, kuid nüüd on ta teinud kannapöörde ja EL ametnike ja tööstuse sõnul hakanud luba ette valmistama. Dokumente hoitakse aga kindlalt kalevi all ja usutavasti on Komisjoni ekspertidele antud karm käsk hoida ettevalmistatud load nii kaugel avalikest domeenidest kui võimalik.

2007. aasta oktoobris püüdis Dimas peatada mõlemat GM loataotlust ja isegi valmistas ette taotluse tagasilükkamise, kuna leidis, et antud GMO-de puhul oli liiga määramatu, kas nende kasvatamine ei kahjustaks keskkonda. Pärast intensiivseid sisevaidlusi GMO-poliitika üle, millele lisandus ühe GMO-sid tootva firma kohtuhagi ning kolmas "rohelise tule" raport Euroopa Toiduohutuse Ametilt (EFSA), võivad asjad hakata lõpuks Komisjonis liikuma.

Kõnealusteks GMO-deks on firma Syngenta välja töötatud mais Bt-11 ning Pioneer Hi-Bred
International (DuPont Co tütarfirma) ja Dow AgroSciences tütarfirma Mycogen
Seeds poolt välja töötatud mais 1507.

Pingpong?

Euroopas on tarbijad GMO-de suhtes väga skeptilised, kui mitte öelda vaenulikud. Kuid biotehnoloogia tööstus väidab, et nende tooted on sama ohutud kui tavataimed. Kuna GMO-de loomine on nõudnud suuri investeeringuid ja aastaid uuringuid leiavad nad nüüd, et EL lubab GM tooted oma turule liiga aeglaselt.
Eelmisel aastal esitas firma Pioneer Euroopa Komisjoni vastu hagi, milles süüdistab Komisjoni maisi 1507 loataotluse põhjendamatult pikas menetlemises. Pioneer andis taotluse sisse seitse aastat tagasi, mujal maailmas on kuus riiki, mis on selle maisi kasvatamiseks lubanud - viimasena tegi seda nädal aega tagasi Brasiilia.
Novembri keskpaigas oli Euroopas kohtuhagi kuulamine. ”Kohtus lubas Komisjon esitada ettepaneku maisile loa väljastamiseks, võttes arvesse kolmandat positiivset arvamust EFSA-lt. Komisjon plaanis esitada selle liikmesriikidele jaanuaris ning teha otsus veebruaris 2009,” ütles Mike Hall, Pioneer’i pressiesindaja Euroopas. ”Me leiame, et venitatud on küllalt.
Meie taotlus vastab kõikidele standarditele, mis on EL seaduste poolt paika pandud ja me oleme seda pingpongi piisavalt mänginud - nüüd on pall Komisjoni ja liikmesriikide käes ja nad peavad täitma oma kohustust ja andma ohutule tootele loa."

Sama stsenaarium ootab ametnike sõnul ilmselt ka Syngenta loataotlust, kuigi ei ole kindel, kas EL liikmesriigid suudavad omavahel kokku leppida ja saavutada otsuseks vajalikku kvalifitseeritud häälteenamust.

GMO poliitika on EL-s on pikka aega olnud suurte lahkarvamuste objekt ja 27 liikmesriiki ei suuda kunagi jõuda kokkuleppele, kas lubada mingi GM toode või mitte.

On riike (nagu nt Suurbritannia, Soome ja Holland), mis praktiliselt alati hääletavad kõigi uute GMO-de lubamise poolt. Vastukaaluks neile on EL-s grupp skeptilisemaid riike, nagu Austria, Kreeka ja Luksemburg, kes praktiliselt alati hääletavad vastu. Seega joostakse hääletamisega alati ummikusse.
Diplomaatide sõnul on praeguses poliitilises kliimas uue GMO lubamine kasvatamiseks peaaegu võimatu.

Komisjonile avaldab lisaks survet ka saksa kemikaalifirma BASF, mis andis eelmisel aastal sarnase kohtuhagi sisse oma GM Amflora suurendatud tärklisesisaldusega kartuli loataotluse menetluse kiirendamiseks. Kartuli taotlus on sisse antud 2007. a juulis.

http://planetark.org/wen/50903