¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kuidas reguleerida GMO-sid?

Valborg Kvakkestad, Arild Vatn
Environment and Planning C: Government and Policy 2008, volume 26, pages 968 - 981

Norra teadlased analüüsisid GMO regulatsioonide erinevust EL-s ja Norras.
Nad jõudsid järeldusele, et EL ja Norra on reguleerinud geneetiliselt muundatud organismide (GMO) kommertstoodetena keskkonda viimist üsna erinevatest perspektiividest lähtudes.
Kahekümne neljast taotlusest, millele EL on loa andnud, on Norra andnud loa vaid neljale, keeldunud luba andmast kümnele ja ülejäänud kümne GMO saatust veel kaalutakse.
Oma töö käigus analüüsisime, kas neid erinevusi saab seletada erinevate väärtushinnangutega. Analüüsime kolme aspekti regulatsioonide formuleerimise ja rakendamise juures: mõjud, mida soovitakse ennetada või soodustada, reaktsioon ebamäärasusele ja teadmatusele ja vajalike tõendite hulk.
Analüüsi tulemusena leiame, et GMO-dele lubade mitte andmist saab Norras seletada järgmiste tegurite kombinatsiooniga: GMO ei paku ühiskonnale reaalset hüve, puudub piisavalt teaduslikku informatsiooni antud GMO kohta ning on olemas riskid. EL lubade väljastamine põhineb aga ideel, et ei ole põhjust aravata, et antud GMO võiks tervisele ja keskkonnale negatiivset mõju avaldada.
Jõuame järeldusele, et probleemid tekivad siis, kui väärtuskonflikte mõistetakse ja käsitletakse kui pelgalt tehnilisi küsimusi, nagu on EL praktikas tavaline.
Artiklit loe siit: regulating_gmos_norway_eu