Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Aita päästa Paraguai loodus ja inimesed!

November 2008

Tänapäeva Paraguais on GM soja monokultuurid peamiseks metsaraie põhjuseks, samuti teiste ökosüsteemide hävimise ja saastumise põhjuseks. Soja monokultuurid on toonud kaasa ka väikepõllumeeste ja kohalike kogukondade "väljasöömise" nende maadelt. Paraguais on umbes 2.6 miljonit hektarit sojaistandusi, kus kasvatatakse soja ekspordiks  loomasöödaks ja nüüd ka agrokütusteks.

2007. aastal Paraguaid külastanud ajakirjanik kirjeldas soja monokultuuri mõjusid järgmiselt: “Ida-Paraguai maapiirkonnas oli vaid mõni aeg tagasi lopsakas dþungel, seal elasid väikepõllumehed, olid koolid, metsik loodus. Nüüd on seal roheline sojapõldude meri. Perekonnad, puud, linnud - kõik on läinud. Koolid on tühjad. Õhk on paks toksiliste põllumajanduskemikaalide lõhnast, nagu paraquat ja 2,4-D, mida sojapõldudel kasutatakse."
[http://www.inthesetimes.com/article/3093].
Sojapõldude pidev laienemine hävitab ja saastab neidki riismeid, mis on alles Paraguai ürgsetest metsadest (Atlantic Forest ja Alto Parana forest) ja märgaladest, rohumaadest ja jõgedest.
Metsaraie kiirendab globaalset kliimasoojenemist ja tekitab piirkonnas kliimasoojenemist ja põuda. Eelmisel aastal soodustas see Paraguai ajaloo ühe suurima tulekahju levikut ja ilmselt on kaasa aidanud ka tõsisele põuale riigi lõunaosas. Üle 100 000 väikepõllumeeste pere on pidanud sojapõldude pealetungi all ära kolima ja üle 100 väikepõllumeeste juhi on alates 1990-ndatest tapetud konfliktides maa pärast.
Põllumajanduskemikaalide (glüfosaadi, 2,4D ja teiste mürkide) pritsimine mõjutab tõsiselt sojakasvatuspiirkonnas elavate inimeste tervist, põhjustades kohati ka surma, ning hävitab inimeste toidutaimed. Nälg ja vaegtoitumine suureneb ja alles jääb üha vähem maad toidu kasvatamiseks.
Selle aasta augustis lubas uus president Fernando Lugo kaitsta väikepõllumehi pestitsiidimürgituste ja sojaekspansiooni vastu. Kuid nüüd on valitsus saatnud välja vastuolulist infot, mis viitab sellele, et samal ajal toetab valitsus ka suuremat sojaeksporti. /.../
Väikepõllumeeste protestiaktsioonid sojaekspansiooni vastu kutsuvad välja vägivalla ja ebaseduslikud arreteerimised, neid ja nende peresid ähvardatakse ning selle aasta protestides on tapetud kaks juhti ning tundub, et see tendents süveneb. Paljude liikumise liikmete jaoks on see viimane aasta, kus on veel lootust peatada soja ekspansioon ja päästa see vähene, mis on järel Paraguai loodusest, jätkusuutlikust põllumajandusest ja kohalikest kogukondadest.
Palun kirjutage Paraguai võimudele ja ühinege meie palvega toetada väikepõllumehi ja nende nõudmisi - kaista neid mürgiste taimekaitsevahendite eest, selle eest, et nad peavad maalt lahkuma, säästa keskkonda, suurendada toidujulgeolekut ja viia läbi maareform.

Selleks tuleb saata kiri (vt lehe allosas)
http://www.regenwald.org/international/englisch/protestaktion.php?id=329

(kirja inglise keelse tõlkega saab tutvuda http://www.regenwald.org/international/englisch/protestaktion.php?id=329&zusatz=1)