Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kas GM mais vähendab viljakust?

Daily Mail Reporter / Greenpeace/ AGES

12. november 2008


Austria Valitsuse poolt läbi viidud GM maisi söödakatse käigus selgus, et GM maisiga toidetud hiired said vähem järglasi.
GMO-de reklaamijad on väitnud, et kuna USA-s elavad inimesed on üle kümne aastat teatud GMO-sid söönud, on GMO-d tervisele ohutud.
Kuid Austria Põllumajanduse ja Tervise ministeeriumi tellitud uurimuse tulemused, mida tutvustati eile Viinis toimunud seminaril, tekitavad kahtlusi nende väidete paikapidavuses.
Teadlased viisid läbi mitmeid pikaajalisi katseid laborihiirtega, mille käigus hiiri söödeti GM maisiga NK603xMON810 ning vaadati mitut katseloomade põlvkonda.
Katsesööt erines vaid selle poolest, et üks sisaldas 33% NK603 x MON810 geneetiliselt muundatud maisi ja teine sisaldas sellele võimalikult sarnast geneetiliselt muundamata maisi. Mõlemat maisi kasvatati Kanadas identsetes tingimustes.

Teadlaste arvates olid muutused "statistiliselt märkimisväärsed" kolmandas ja neljandas põlvkonnas, kus GM maisiga toidetud hiired said vähem järglasi ja hiirepojad olid väiksemad.
Dr Jurgen Zentek, kes töötab Viini Ülikoolis veterinaarmeditsiini professorina, ütles, et võib oletada otsest seost täheldatud muutuste ja GM sööda vahel.
Greenpeace Internationali GMO ekspert Dr Jan van Aken kommenteeris tulemusi järgmiselt: "Näib, et geneetiliselt muundatud toit toimib sündivuse kontrolli vahendina ja võib potentisaalselt vähendada viljakust. Kui sellest ei piisa, et otsustada ära, et meil pole vaja biotehnoloogia tööstus[e loodud toitu], siis mina küll ei tea, mis katastroofi me veel ootame. Mängida vene ruletti meie toiduga on sama, mis mängida vene ruletti inimeste tervisega."

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1084974/Does-eating-GM-food-lower-fertility.html?ITO=1490

http://www.greenpeace.org/international/press/releases/ge-threat-to-fertility-11112008

Teadlasterühma pressiteade.
http://www.ages.at/ueber-uns/presse/pressemeldungen/klarstellung-zu-neuen-erkenntnissen-zur-fuetterung-mit-gvo-mais/