¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
WTO vaidlus: kas EL lubab uusi GMO-sid piisavalt kiiresti?

WTO Reporter

22. oktoober 2008

EL väidab, et lubab Euroopa turule aina rohkem geneetiliselt muundatud taimi ja seemneid (GMO-sid), kuid USA, Kanada ja Argentiina meelest toimub lubade väljastamine liiga aeglaselt.
WTO Dispute Settlement Body kohtumisel 21. oktoobril ütles üks EL ametnik, et Brüssel ilmselt annab lähipäevadel loa veel ühele GM tootele: LL25 puuvillale, mille on välja töötanud Bayer CropScience. Lisaks mainis ta, et on võimalik, et EL annab selle aasta lõpus või järgmise aasta alguses välja veel neli GMO luba: ühele GM kartulile ja kolmele maisihübriidile. Ametniku sõnul oodtavad load selle taga, et Euroopa Toiduohutuse Amet (EFSA) peab detsembri keskpaigaks andma hinnangu nendes GMO-des kasutatud antibiootikumiresistentsuse markerite kohta.
Sellel aastal on juba lubatud turule kaks GM toodet - firma Syngenta herbitsiidiresistentne mais GA21 (millele Euroopa Komisjon andis loa märtsis) ja firma Bayer CropScience herbitsiidiresistentne soja A2704-12 (Komisjon väljastas loa septembris).
Ülevaade esitati, kuna EL on kohustatud andma aru selle kohta, kuidas rakendatakse WTO kohtuotsust, mille kohaselt EL de facto GMO moratoorium ja riiklikud keelud ei ole õigustatud.

Kuid USA ja Kanada väitel liigub lubamisprotsess liiga aeglaselt, arvestades seda, et järjekorras on ootamas 50 GM toote taotlust.
"Olukord ei ole kuigi paljutõotav," ütles üks USA ametnik, märkides, et sellel aastal väljastatud load anti sisse juba 1998. aastal (seega enne moratooriumi) "Sellise tempoga ei jõua EL ka veerandsaja aastaga, st aastaks 2033, neid 50 järjekorras ootavat toodet lubada." Kanada ametniku sõnul ei ole Kanada mures mitte ainult mõnede EL keeldude säilimise üle, vaid ka selle üle, et keelde tuleb juurde - alles selle aasta juulis kehtestas Austria uue keelu mitmele GM rapsitoote turustamisele.

Argentiina ametniku arvates on teatud progress märgatav, kuid see on liiga aeglane ja muret valmistab ka osade EL liikmesriikide suhtumine keeldude kehtestamisse.

EL ametniku sõnul on järjekorras vaid 38 luba ja neist neli anti sisse alles hiljuti. Lisaks on Brüssel rakendanud meetmeid nende liikmesriikide keeldude suhtes, mille kohta käis WTO kohtuvaidlus ning Austria keeld GM maisi importimiseks ja müügiks tühistati selle aasta mais.


Tervet lugu loe:
http://www1.agric.gov.ab.ca/$Department/deptdocs.nsf/all/trade11560/$FILE/eu_dispute_gmos.pdf