Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Ðotimaal avastati illegaalsed GM taimed

The Herald, UK

13. september 2009


Šotimaal hävitati kaks rapsipõldu, sest avastati, et katsetes kasutatud seemned olid saastunud luba mitteomava geneetiliselt muundatud materjaliga. Illegaalne GM materjal oli saastanud Põhja-Ameerikast pärit uue sordi seemneid.

Kõik uued sordid peavad läbima range kvaliteedikontrolli, mida viib läbi Riiklik Põllumajandusbotaanika Instituut (NIAB). Uued seemned olid mõeldud katsepõldudele külvamiseks üle terve Inglismaa, kuid neid jõuti külvata ainult kahele põllule Šotimaal - Aberdeenshire´is ja Arbroath´i lähedal, siis avastati saastumine.

Šoti valitsus, kes toetab üle- Euroopalist GMO keeldu, ütleb et olukord on kontrolli all ja inim- ja loomatervisele või keskkonnale ohtu ei ole.  Keskkonnaminister Michael Russell kommenteeris olukorda järgnevalt: ”Kui need taimed oleks valminud, oleks oht keskkonnale võinud olla tõsine. Praegu on Šoti valitsuse kiire tegutsemine probleemi ära hoidnud. Kuid see näitab veelkord, et peame võtma GM materjali kontrollimist jätkuvalt tõsiselt ja peame hoidma Šotimaa GMO-vaba. Šoti Valitsus teeb tihedat koostööd huvirühmadega, et mõista, kuidas taoline olukord tekkis ja vältida selle kordumist."

Suurbritannias on ka enne leidnud aset kaks saastumisjuhtu - mõlemad rapsiga (2000 ja 2002).

Terve lugu:
http://www.theherald.co.uk/news/news/display.var.2445910.0.Illegal_GM_crop
s_are_found_in_Scotland.php