Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Iiri põlluministrid soovivad teha saare GMO-vabaks

Kaks valitsust kutsuvad üles tegema Iirimaa saare GMO-vabaks

GM-free Ireland Network

10. september 2008

 

Iirimaa ja Põhja-Iirimaa põllumajandusministrid kinnitasid Waterfordis toimunud konverentsil oma plaane deklareerida Iirimaa saar GMO-vabaks. Konverentsist võtsid osa ka Carlo Petrini, Slow
Food International liikumise president, ja Iiri president Mary McAleese.

Terra Madre Ireland 2008 konverentsi põhiteemaks oli toidutootmis- ja põllumajanduspoliitika. Iirimaa põllumajandus-, kalandus- ja toiduaineteministeeriumi riigiminister Trevor Sargent ja Põhja-Iirimaa põllumajanduse ja maaeluminister Michelle Gildernew kutsusid üles deklareerima Iirimaa saare GMO-vabaks. Eelnevalt on samalaadsete üleskutsetega tulnud välja ka Šotimaa ja Wales.

Minister Trevor Sargent´i sõnul ei ole GMO-d kooskõlas jätkusuutliku toidutootmise põhimõtetega, ega paku hoolimata korporatsioonide väidetest ka mingeid maagilisi lahendusi.
Sargent ütles, et otsustajad ei peaks kuulama sedavõrd korporatsioone, kui põllumehi, kes ütlevad, et ei näe GMO-des imelahendusi. Ka väga erinevate ülikoolide uuringud - nii Nebraskas, Kansases, Iowas, kui ka Indias - kinnitavad, et põllumeeste ootused saakide suurenemisele ei ole materialiseerunud, nad on kaotanud GMO-de kasutuselevõtuga nii raha kui turu.
Ministri sõnul, vaadates praeguseid küsitavusi, mis on seotud GMO-dega - terviseriskid, superumbrohud, sõltuvus fossiilkütusest - on praegune debatt häirivalt "nihkes" ja juhib tähelepanu eemale neist "fundamentaalsetest väljakutsetest, millega me tegelikult peame tegelema."

Ka Põhja-Iirimaa põllumajandusministri Michelle Gildernew sõnul ”peame kaitsma nii taimede kui loomade mitmekesisust ja püüda mitte kahjustada loodusressursse ja mitte kiirendada kliima soojenemist... Kui oleme kord GMO-rajale astunud, ei ole meil enam tagasiteed: peame hoidma Iirimaa GMO-vaba."

Iirimaal ei kasvatata GM taimi ja ei ole ka kuigi tõenäoline, et see niipea muutuks. Ainuke EL-s kasvatamiseks lubatud GMO on Monsanto patenteeritud MON810 mais, mis toodab insektitsiidi varreleediku vastu. Iirimaal seda kahjurit ei ole.
Ainsaks GMO-de kommertskasvatajaks on kaks Hispaania regiooni ja seal on GM mais saastanud tava- ja mahemaisi ja on toonud kaasa majanduslikku kahju ja patendinõudeid saastunud põldude omanike vastu.

Tervet lugu loe http://www.gmfreeireland.org/press/GMFI42.pdf

 

Samuti seotud:

Scotland urges UK-wide ban on GM crops
Defra thwarting devolved nations¹ policy, say ministers

http://www.sundayherald.com/news/heraldnews/display.var.2446130.0.scotland
_urges_ukwide_ban_on_gm_crops.php