¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Saksamaa leiab, et EL liikmesriigid peaksid saama GMO-sid keelata

Reuters, UK

3. september 2008

Saksamaa soovib, et EL liikmesriikidel oleks õigus peatada GM kultuuride kasutamist oma riigis, ütles põllumajandusminister Horst Seehofer kolmapäeval.
Praegu on Euroopa Komisjon see, kes otsustab, kas GMO-d on ohutud ja on hoolimata paljudest vastuoludest lubanud GM kultuurid EL turule.
Mõned liikmesriigid, sh Prantsusmaa ja Austria, on keelanud EL-s lubatud GMO(de) kasvatamise, kuna leiavad, et küsimused antud GMO-de ohutuse kohta ei ole lahendatud.
’Ma usun, et EL liikmesriikidel peaks olema võimalik ise otsustada, kas nad ikka tahavad enda riigi pinnal GMO-sid kasvatada," ütles Seehofer.
EL võib ka edaspidi otsustada GM seemnete kasutamise üle, kuid just kasvatamise küsimus peaks jääma lahendada liikmesriikidele, lisas minister. Seehofer´i sõnul nõutakse tema käest, et ta keelaks GMO-de kasvatamise looduslikult tundlikumates piirkondades, kuid EL reeglid ei luba seda juriidiliselt teha. Ka teiste riikide keeldude legaalsus on küsitav, ütles ta.
"Saksamaa on riik, kus me kuuletume seadustele. Minu jaoks on väga keeruline seletada inimestele, miks me ei tee sama, mida teeb Pranstusmaa või Austria ja ei keela GMO-de kasvatamist teatud spetsiifilistes kohtades." 
Seehoferi sõnul võiks Saksamaal pigem anda otsustusõiguse GMOde kasvatamise üle kohalikele omavalitsustele, mitte teha otsuseid liiduvabariigi või terve Saksamaa tasandil.
"Kohalikud omavalitsused teevad otsuseid kinnisvaraarenduse, tööstustsoonide ja infrastruktuuri kohta. Nemad peaksid saama otsustada ka kasvatamise üle."

http://www.forbes.com/afxnewslimited/feeds/afx/2008/09/03/afx5383694.html