Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Mesinikud on mures GMO-de pärast

N. Pertsjonok,

august 2008

Pretsedent: kohus keelas GM-maisi õietolmuga saastunud mee müügi.

Euroopa mesinikud on mures: luba GMO-sid kasvatada ohustab meetoodangut, kuid kaitset pole esialgu kusagilt oodata.

Baierimaal eksperimentaalprojekti käigus lubatud geneetiliselt muundatud maisi MON810 kasvatamise tagajärjel saastus mesinik Karl-Heinz Babloki mesi GM-maisi õietolmuga.  Ehkki kohtunik tunnistas, et saastumine tõi hagejale kahju, sest ta ei saa mett müüa, ei leidnud kohus mesinikul olevat õigus nõuda kaitset naabruses kasvatatava GM-maisi õietolmuga saastumise vastu. Tema sõnul on hagejal võimalus oma tarud GM-maisi põldudest kaugemale viia ja mesinik võib tsiviilkorras GM-maisi kasvatavalt põllumehelt hüvitist nõuda.  Samas nentis kohtunik, et selliseid kohtuasju võib GMO-de kasvupindalade  suurenemisel tulla üha rohkem.

Euroopa Mesinike Liidu (EPBA) presidendi Walter Haefekeri sõnul on mesinikud olukorras, kus neid ei kaitse keegi: „Tarude ümbertõstmine pole lahendus. See on suur töö. Juunis aitasime oma kolleegidel talgute korras ümber tõsta 50 taru, kuid see ei saa olla lahendus. Praeguseks on selge, et ELi seadused ei taga mesinikele mingit kaitset GMO-saaste vastu. Müncheni kolleegid pakkusid meie maalt väljatõrjutud mesilastele „asüüli“, viisime osa tarusid ajutiseks Baierimaa keskusesse Münchenisse, sealhulgas parlamendihoone ette, et tuletada seadusandjatele meelde nende kohustust meid kaitsta.“
Maisi MON810 on lubatud kasutada söödana, kuid mitte toiduna. Sarnaseid olukordi võib edaspidi ette tulla palju, sest ELis lubatakse katsepõldudele järjest rohkem GM-kultuure. Katsepõldudel võidakse peale söögiks mõeldud muundtaimedele kasvatada ka näiteks energiakultuure, tööstustaimi ja „farmataimi“. Farmataimed on loomade ravimeid, vaktsiine ja antikehi tootma loodud ning  tööstustaimed on mitmesuguseid ensüüme, õlisid, plastmasse ja uurimistööks vajalikke keemilisi ühendeid sünteesivad taimed.
Euroopa Mesinike Liit tunneb muret ka selle pärast, et kui toksiini ekspresseerivad GM-taimed mõjuvad mesilastele halvasti ja nendel taimedel toitunud mesilased haigestuvad või surevad, ei ole olemas mtte mingeid kompensatsioonimehhanisme. Euroopa Mesinike Liidu teatel kinnitavad uurimused GM-maisi õietolmu kahjulikkust mesilastele.
Lisaks mee müügi probleemile tekib teisigi probleeme: mesilased on tolmeldajad ja seega aitavad kaasa geenide liikumisele. Geneetilist saastet on aga võimatu suurema leviku korral pidurdada või olematuks teha. Geneetilise saastumise tagajärjel võivad samamoodi kaitsetuks jääda ka need põllumehed, kes GMO-sid kasvatada ei soovi, kuid kes naabri põllult tuleva saaste korral ei saa oma toodangut hiljem GMO-vabana müüa. Kahjuks praegu veel ei kaitse seadused Saksamaal ei mesinikku ega põllumeest, kes tahab GMO-vabalt kasvatada. Ka Eesti seadused ei võimalda geneetilise saaste leviku eest kedagi vastutusele võtta.

Lisaks loe: http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=43557