Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Ðotlased GMO-vaba põllumajanduse poolt

Michael Russell (Šoti keskkonnaminister)
The Sunday Herald

24. august 2008

Viimastel nädalatel on Walesi prints taaselustanud GMO debati. Osad inimesed, nagu UK keskkonnaminister Phil Woolas, olid kiired printsi kritiseerima, kuid paljud teised on printsile toetust avaldanud. Ka Šoti valitsus toetab printsi argumente. GMO-d ei ole imerohi, millena neid reklaamivad GMO-advokaadid ja GMO-de kasvatamisega seotud riskid jäävad ka praeguses olukorras üles kaaluma kasusid.
Iseäranis kummaline on Woolase kriitika. Oleme mõlemad keskkonnaministrid ja peaksime lähenema sellistele küsimustele lähtudes ettevaatusprintsiibist, mis kõlab järgmiselt: "kui mingi tegevus või poliitika võib tõsiselt või pöördumatult kahjustada avalikkust või keskkonda ja kui teaduslikult ei ole võimalik tõestada, et antud tegevus või poliitika ei too kaasa kahju, peavad tegevuse või poliitika ohutust tõestama need, kes soovivad antud tegevust ellu viia." 

See on kooskõlas terve mõistusega. Just selle pärast on see idee muutunud osaks Euroopa seadusandlusest ja seda respekteeritakse ka globaalselt. Näiteks India Ülemkohus kaalub GMO-de põldkatsete keelamist. See on täiesti loogiline lähenemine, sest kui GMO-d on kord "pudelist" välja lastud, tagasi neid sinna enam ei saa.

Kuid Šotimaal on ka teine põhimõte, mida ma nimetan ennetavaks põhimõtteks. Šotimaal on õnnestunud säilitada puhast ja jätkusuutlikku keskkonda. See mitte ainult ei meelita meie juurde turiste, vaid aitab meil paremini turustada ka meie bränditooteid - viskit, looma- ja lambaliha, lõhet ja paljusid teisi loodustooteid. Ei ole mingit mõtet liigselt kiirustades kaotada neid eeliseid. Sellega nõustub ka enamik Šotimaa elanikke, nagu kõik senised arvamusuuringud on näidanud.

Hoolimata tugevast GM lobbyst ei ole me üksi - ka Põhja-Iirimaa valitsus arvab sama, nagu ka paljud teised Euroopa valitsused. Nad jagavad meie muret ja on valmis oma õiguseid kaitsma. Arutasin aasta alguses antud teemat ka Euroopa Komisjoni keskkonnavoliniku Stavros Dimas´ega, kes samuti kutsub üles mõistlikku ettevaatust üles näitama.

Ei ole mingeid tõendeid, et GMOd võiksid aidata maailma ära toita. Tavasordiaretuse võtetega - milles Šoti teadlased on väga tugevad - on siiani saavutatud märksa paremaid tulemusi saagikuse tõstmisel ja haiguste vastu kaitsmisel. Šotimaa ei vaja GM kultuure, Šotimaa ei taha GM kultuure ja Šotimaa ei peaks olema sunnitud GM kultuure kasvatama. Šoti põllumeestel ja eksportijatel on parem kui neid ei tule - nagu ka kogu meie planeedi loodusel.


http://www.sundayherald.com/oped/opinion/display.var.2432193.0.on_
principle_we_should_back_prince.php

 

Samuti seotud:

Scotland urges UK-wide ban on GM crops
Defra thwarting devolved nations¹ policy, say ministers

http://www.sundayherald.com/news/heraldnews/display.var.2446130.0.scotland
_urges_ukwide_ban_on_gm_crops.php