¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL kaalub GMO-de saastumise legaliseerimist

25. juuni 2008

Financial Times, UK

Euroopat ootab uus võitlus GMO-de üle: Euroopa Komisjon soovitab saastumisreeglite lõdvendamist ja illegaalsete GMO-de impordi suhtes nulltolerantsi rakendamisest loobumist.

Tervisevolinik Androulla Vassiliou´l on plaanis teha ettepanek GM saastemäära tõstmiseks, kuna toidutööstuse ja põllumeeste arvates on illegaalsete GMO-dega saastunud impordile alternatiivide leidmine liiga kulukas.

Keskkonnaorganisatsioonide sõnul ei vasta jutt sellest, et EL ei suuda varustada ennast piisavalt saastumata toormega, sugugi tõele ja tegemist on lihtsalt kunstlikult paanika tekitamisega ja GMO-dele EL-i tee silumisega.

Ka diplomaadid Brasiiliast ja Argentiinast - riikidest, mis vastutavad praktiliselt kogu EL-i loomasöödaga ja toidutööstuse jaoks vajaliku sojaga varustamise eest, ei usu apokalüptilisse stsenaariumi.

”Me toodame kaupa, mis rahuldab meie kliente. Me ei hakka tootma midagi sellist, mida kliendid ei osta," ütles Brasiilia diplomaat.

Tervishoiuvolinik plaanib kuuldavasti tõsta saastemäära nullilt 0,1%-le. Uut seadusandlust pole selleks vaja, kuid liikmesriikide eksperdid peaksid poliitika muutmisega nõusse jääma.

”Otsime tehnilist lahendust, mis ei nõuaks seaduse muutmist," ütles voliniku kabineti pressiesindaja. "See on kõige vähem radikaalne otsus. Toidutööstus proovib läbi suruda 0,9% - sarnaselt märgistust nõudvate lubatud GMO-de määrale, USA nõuab 5% saaste lubamist."

Terve lugu:
http://www.ft.com/cms/s/0/60cef132-424f-11dd-a5e8-0000779fd2ac.html?nclick_check=1

 Hiljem (oktoobris 2008) arvas tervisevolinik, et nulltolerantsist loobumiseks pole siiski põhjust:

http://www.eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=596&Itemid=40