¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
VVO-d paluvad H.-V. Seederilt GM rapsi ja saastumise legaliseerimise keelamist

8. juuli 2008

Kakskümmend seitse valitsusvälist organisatsiooni koos saatsid täna EV põllumajandusministrile H.-V. Seederile avalduse, milles paluvad Eesto Põllumajandusministeeriumil hääletada EL-s geneetiliselt muundatud rapsi T45 impordiloa vastu ning  illegaalsete GMO-dega saastumise suhtes rakendatava nulltolerantsi säilitamise poolt. Samuti juhtisid VVO-d ministri tähelepanu sellele, et avalikku arvamust peaks GMO-de suhtes rohkem arvestama kui siiani.

Geneetiliselt muundatud rapsi T45 loa arutamine
Raps on tuultolmleja taim, mille õietolm võib kanduda kilomeetrite kaugusele. Valminud rapsi seemned varisevad kergesti ja säilivad mullas ka 10 aastat, mis teeb muundrapsiga saastumise levimise väga lihtsaks. Väga oluline on asjaolu, et lisaks keskkonna saastumisele kaoks Eestis kasvava rapsi saastumise korral ära nii GMO-vabalt kasvatada tahtvate põllumeeste võimalused jätkata valitud tootmisviisiga, kui ka tarbijate vaba valik – valida GMO-vaba rapsitoodangut.
Raps on Eestis laiaulatuslikult kasvatatav taim ja meile teadaolevalt on Eestis juba tuvastatud saastumist rapsiga T45 , hoolimata sellest, et seda pole kunagi lubatud kasvatamiseks kasutada. VVO-de arvates peaks Eesti kindlasti toetama EL-is geneetiliselt muundatud rapsi mittelubamist – ükskõik, kas kasvatamiseks või impordiks toidu või söödana.

Nulltolerantsi säilitamine
Samuti peab Eesti VVO-de meelest hääletama Euroopa Liidus illegaalsete (st EL-is kasutusluba mitteomavate) GMO-de suhtes nulltolerantsi säilitamise poolt, kuna mitmeaastane praktika näitab, et GMO-de levikut on raske kontrollida ja pidurdada ja ainus võimalus tagada vaba valik inimestele, kes soovivad toota/tarbida GMO-vabalt, on jääda selle juurde, et igasugune saastumine on aktsepteerimatu. 

"USA tahab läbi suruda 5% saastumismäära, väites, et muidu on takistatud kauplemise sujuvus," ütleb Nastja Pertshjonok, GMO-vaba Eesti algatuse koordinaator. "Euroopa Komisjon on pakkunud lisaks veel erinevaid protsente - 0,1%- st kuni 0,9%-ni. Aga kui me lubame sisse illegaalsete GMO-dega saastumise - ka vähese -, võib see teatud taimede puhul levida lehvikuna laiali. Juba praegu oleme olukorras, kus EL-s pole rapsi kunagi kasvatada lubatud, kuid GM rapsi leitakse järjest rohkemates EL riikides kasvamas. Ja iga aastaga muutub kogu maailmas saastumine GMO-dega (keskkonna saastumine, toidu saastumine) aina ulatuslikumaks. Peame jääma selle juurde, et kui avastatakse saastumine EL-is luba mitteomavate GMO-dega, siis ei tohi me seda aktsepteerida."

Samuti juhivad VVO-d ministri tähelepanu sellele, et GMO-dega seotud otsuste tegemisel ei tule arvesse võtta mitte ainult erinevate ministeeriumide juurde loodud komisjonide poolt esitatavaid seisukohti, vaid peab arvestama ka GMO-de potentsiaalseid riske ning lähtuma ettevaatusprintsiibist, samuti peab arvestama avalikkuse argumenteeritud seisukohti GMO-de turule lubamise osas. Kodanikuühenduste ja riigi koostööd ja kodanikuühenduste kaasamise olulisust rõhutatakse ka Eesti Kodanikuühiskonna Arendamise Kontseptsioonis, milles tõdetakse, et kui poliitiliste otsuste langetajad peavad dialoogi üldsusega ja arvestavad avalikus arutelus esitatud ettepanekuid, suureneb üldise kompetentsuse määr ja tugevneb riigi legitiimsus. See on iseäranis oluline ettevaatusel põhineva lähenemise puhul, kus valitseb teaduslik ebakindlus ning seega tuleb lõppotsustajatel määrata, milline riskimäär on üldsusele vastuvõetav, seejuures on loomulik, et otsuste langetamisel arvestatakse üldsuse esindajate arvamusega.

 

Tervet kirja saab lugeda siit: kiri_plm_ministrile_juuli

Põllumajandusministri vastust valitsusvälistele organisatsioonidele loe siit: pm_ministri_vastus