¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA loobub pestitsiidiseire programmist

The Daily Green, USA
21. mai 2008

USA Põllumajandusministeerium lõpetab pestitiisidide kasutamise andmete kogumise, mis on paljude huvigruppide töö aluseks - kuid miks?

USA Põllumajandusministeeriumi (USDA) Põllumajandusstatistika teenistus (NASS) on igal aastal uurinud pestitsiidide kasutamist ja riske erinevatel kultuuridel, nagu mais, soja, puuvill ja nisu ning seejärel andmed avalikustanud. Neid andmeid on kasutanud kõige erinevamad huvigrupid - kemikaalitööstus, kaubandusorganisatsioonid, avalikkuse huvide eest seisvad ühendused ning valitsusametid, et jälgida pestitsiidide kasutust ja ohutust ning mitmete spetsialistide sõnul on see samalaadsete andmebaaside hulgas ainuke usaldusväärne ja avalikult juurdepääsetav andmebaas.

2007.a otsustas USDA programmi mahtu vähendada ja kogus informatsiooni vaid puuvilla, õunte ja maheõunte kohta. Sellel aastal teatas USDA aga, et 2008. a loobub rahapuudusel programmist täielikult ja ei hakka andmeid koguma.

See paneb paljud inimesed muretsema.

Põllumajandusministrile saadetud kirjadele on kirjutanud alla paljud grupid, kelle töö on seotud andmete kasutamisega - Greenpeace, NRDC, Mahepõllumajanduse keskus ning Maailma Looduse Fond, aga ka tööstusgrupid, nagu Syngenta Crop Protection, Inc., Del Monte Foods ja American Soybean Association.

”See on peaaegu pretsedenditu, et niivõrd erinevaid huvisid väljendavad grupid on mingis asjas ühel meelel, kaasa arvatud Keskkonnaministeerium ja teised ametkonnad,” ütles Jennifer Sass, NRDC vanemteadur.

Ilmselt on selge, et avalikkuse huvides tegutsevad organisatsioonid tahavad saada juurdepääsu andmetele. Kuid miks peaks taoline tahtmine olema tööstusel? Mahepõllumajanduse keskuse vanemteadur Charles Benbrook arvab, et ”toorainetööstus saab aru, et ilma USDA andmeteta on erinevatel osapooltel väga lihtne väita mida iganes nende taimedel pestitsiidide kasutamise kohta." Ka põllumeestele on andmed olnud kasulikud, sest nad näitavad kahjurite leidumist antud kultuuril.

Kuigi USDA ütleb, et programmi jätkamiseks ei ole raha, ei ole kõik huvigrupid veendunud, et see ongi programmi lõpetamise põhjus. Toiduohutuse Keskuse poliitikaanalüütik Bill Freese arvab, et ministeeriumi käitumine ”annab tõsise löögi püüetele tõsta meie põllumajanduse ohutust. USDA ütleb, et tal pole raha, kuid see pole kuigi hea vabandus. Kui ministeerium oleks tahtnud seda teha, oleks see prioriteetide hulka pandud ja ära tehtud."

Freese lisas, et lisaks kõigele on ministeeriumi käitumine murettekitav selle pärast, et viimastel aastatel on täheldatud pestitsiidide kasutuse tõusu geneetiliselt muundatud kultuuridel (GMO).

Huvitav on märkida, et põllumajandusministri kirjale allakirjutanute seast on silmatorkavalt puudu üks suur nimi: Monsanto. See kemikaalihiiglane, mis müüb Roundup Ready seemneid, mis on tundetud umbrohumürgi Roundup (aktiivaine - glüfosaat) suhtes.

Benbrook´i sõnul on USDA tegevus kummaline ajal, kui Roundup Ready kultuuridel on herbitsiidide kasutus aina suurenenud: ”2007. aasta andmed oleksid näidanud väga suurt herbitsiidide kasutamise suurenemist Roundup ready kultuuridel, eriti sojal. Põllumajandusmeedia on viimastel aastatel täis lugusid põllumeestest, kellel on probleeme umbrohuga, mis on muutunud resistentseks glüfosaadile ja teistele herbitsiididele. Mulle tundub huvitav, et kõige kriitilisemal ajal, kus me vajame kõige rohkem usaldusväärset infot, otsustab Põllumajandusministeerium andmete kogumise lõpetada. Ma ei imestaks, kui selle programmi lõpetamine oleks seotud Monsanto kulissidetaguse lobby´ga.”

Aega tagasi pöörata ei saa ja 2007. aasta andmeid ei ole enam võimalik koguda. Benbrook ja teised loodavad vaid, et USDA tuleb mõistusele ja kogub vähemalt 2008. aasta andmed maisi, soja, nisu ja puuvilla kohta.

http://www.thedailygreen.com/environmental-news/pesticide-data-program-cut-44052108