¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
IAASTD raport: GM toit ei aita maailma toiduga varustada

Daily Mail

16. aprill 2008

Kuuekümne valitsuse, tööstuse, teadlaste ja valitsusväliste organisatsioonide esindajad, keda toetavad ka Maailmapank  ja enamik ÜRO allorganisatsioone, avaldasid raporti, mille kohaselt  geneetiliselt muundatud (GM) kultuurid ei paku lahendust aina enam kerkivatele toiduhindadele või Kolmanda Maailma näljahädale. Raport hoiatab ka, et ei ole lahendatud küsimused GMO-de mõjust inimtervisele ja keskkonnale.

Rahvusvaheline sektoriteülene töögrupp koostas ettepanekud maailma põllumajanduse arendamiseks järgmise 50 aasta jooksul. Raport annab tugeva hoobi GM toidule ja põllumajandusele industrialiseerimisele, toetades mahepõllumajanduse ja väiketalu-põllumajanduse arengut. Raporti autorid hoiatavad ka uue trendi - teravilja biokütusteks kasvatamise - eest, kuna see võib suurendada toidupuudust ja tõsta hindu veelgi kõrgemaks.

Raport esitab otsese väljakutse nii Euroopa kui USA põllumajanduspoliitikale. Raporti avaldamine vallandas rahvusvahelise skandaali, kuna GMO-sid maailmaturule agressiivselt läbi suruv USA keeldus globaalse algatusega liitumast. See kanakitkumine toob mällu eelmise tüli, kus Ameerika keeldus globaalset kliimasoojenemist vähendavate algatustega liitumast.

Rahvusvaheline põllumajandust hindava programmi töögrupp (The International Assessment of Agricultural Science and Technology for Development) on töötanud viis aastat uue lähenemise kallal, mis võiks aidata maailma toiduga varustada.
Programmi direktor, prof. Robert Watson, ütles, et Teisest Maailmasõjast alates toimunud põllumajanduse industrialiseerumine ei ole aidanud maailma toiduga varustada. Selle asemel oleme olukorras, kus Lääneriikide elanikel on toitu küllalt, kuid umbes 850 miljonit inimest maailmas lähevad iga õhtu näljasena magama. Viimastel kuudel on GMO-sid välja töötavad firmad, kaubandusorganisatsioonid ja nendega seotud teadlased algatanud hoogsa propaganda, mille kohaselt geneetiliselt muundatud taimed peidavadki endas maailma näljast päästmise lahendust.
Professor Watson ja tema meeskond väidab kindlalt, et GMOd aga probleemi ei lahenda ja meie lauad ei vaju nende kasutamisega looka odava toidu all.
Watsoni sõnul on vaja palju rohkem teadusuuringuid, et teha kindlaks, kas GMO-d võiksid tuua kasu ja kas nad ei kahjusta keskkonda. Tema sõnul on GMO-d osa sellest põllumajanduse industrialiseerimisest, mis on toonud kaasa massiivse kunstväetiste ja teiste kemikaalide kasutamise, mis on toonud kaasa mulla vaesustumise ja saastanud meie vee ja toidu.

Terve artikkel:
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=559965&in_page_id=1770
Raporti põhipunktid on välja toodud Guardian´i artiklis.
http://www.guardian.co.uk/environment/2008/apr/15/food.unitednations
IAASTD pressiteade:
http://www.agassessment.org/docs/Global_Press_Release_final.doc