Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM rapsi seemned säilivad mullas ka 10 aastat

BBC News

2. aprill 2008

Teadlased on tuvastanud, et GM rapsiseeme võib säilida mullas vähemalt 10 aastat.
Rootsi teadlased uurisid katsepõldu, millel kümme aastat tagasi kasvatati õlirapsi ja leidsid sellel ikka veel kasvamas GM rapsi taimi, hoolimata sellest, et vahepealsetel aastatel olid teadlased võtnud intensiivselt kasutusele meetmeid rapsi eemaldamiseks.
Siiani ei ole ükski GM taim teadaolevalt nii kaua "kestnud" ja kriitikute sõnul näitab see, et GM taimi avatud keskkonda lastes ei ole neid enam sealt võimalik likvideerida.
Tina D'Hertefeld Lundi Ülikoolist, kes juhatas 10 aasta tagusel GM rapsi katsepõllul isekasvanud (st tahtlikult mitte külvatud) taimi otsinud teadlaste rühma, kommenteeris uurimuse tulemusi järgmiselt: "Olime üllatunud, väga üllatunud. Teadsime, et varem on leitud isekasvanud taimi, kuid mõtlesime, et nüüdseks on nad kõik kadunud."

Rapsi prooviti hävitada 

Ajakirjas Biology Letters uurimuse tutvustamisel märkisid teadlased, et pärast herbitsiidiresistentse rapsi põldkatset pritsis Rootsi Põllumajandusamet põldu intensiivselt kemikaalidega, mis oleks pidanud kõik allesjäänud taimed hävitama.

Rapsi kasvatati vaid ühe hooaja kestel ja kahe järgmise aasta jooksul otsisid inspektorid isekasvanud taimi ja hävitasid need. See jõupingutus on palju suurem kui see, mida põllumees oma põllul tavaliselt ette võtaks.  Katsepõllu suuruseks oli 30 m x 40 m ja vaid neljandikul sellest kasvatati GM rapsi, kuid hoolimata sellest olid 15 rapsitaime ka 10 aastat hiljem kasvama läinud, mis vastab sagedusele 100 taime hektari kohta. Tina d´Hertefeldi sõnul vastaks see tavapõllul neli korda suuremale rapsitaimede arvule.

Terve lugu:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7324654.stm

http://www.nature.com/news/2008/080402/full/news.2008.729.html

Rootsi keeles:

http://www.atl.nu/Article.jsp?article=45917&a=Fr%C3%B6n%20fr%C3%A5n%20gmo-raps%20gror%20efter%20tio%20%C3%A5r

Eesti keeles ka Eesti Ekspressis:

http://www.ekspress.ee/2008/04/02/valisuudised/1980-gmo-seemned- sailivad-10-aastat

Artikliga saab tutvuda siit: gm_osr_in_the_seedbank