¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
BT puuvill ei ole saagikam

27. veebruar 2008
Daily News & Analysis, India

India põllumajanduseksperdid kummutavad India valitsuse kiidusõnu Bt puuvilla kui India põllumajanduse eduloo kohta.

Bt puuvill võeti Indias kasutusele 2002. aastal ja valitsus ning India Puuvillatootjate Liit on suhtunud sellesse väga positiivselt ning nimetanud Bt puuvilla omadustena ka suuremat saagikust.

Sellel aastal väitis rahvusvaheline GMO-de levikuga maailmas  tegelev rahvusvaheline agentuur  International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications (ISAAA) oma raportis, et Bt puuvill on aidanud Indial saake suurendada ja muutuda maailmas Hiina järel suuruselt teiseks puuvillatootjaks. ISAAA väite kohaselt võib India kui üks kõige kiiremini GMO-sid kasutusele võttev riik GMO-de lubamisega lahendada riigi toiduga varustamise mured.

Kuid Krishan Bir Choudhary, Bharatiya Krishak Samaj president ja India põllumajanduskooperatiivide Turustusliidu (NAFED) endine direktor lükkab ISAAA  väite ümber. "Vihma on sadanud maha rohkem. Alati kui taimed saavad vett piisavalt, on saak suurem, ja mitte ainult puuvillal. Bt geen ei tee muud kui aitab ennetada puuvillamähkuri kahjustusi, kuid saaki see ei suurenda," ütleb Choudhary.

Rahvusvaheline keskkonnaorganisatsioon Friends of the Earth International (FEI) väidab, et kuigi Bt puuvilla on kuulutatud India puuvillatootmise suurenemise peamiseks teguriks ja väikepõllumeeste päästjaks, ei ole see sugugi tõsi.

Ka Nature Biotechnology ajakirjas avaldatud artikkel kinnitab, et puuvill on halvasti kasvanud ja kallim kui tavapuuvill. Artikli autorite sõnul on Indias kasutusele võetud puuvill välja töötatud USA lühikeseks kasvuhooajaks ning India tingimustes kaotab kahjurivastased omadused ning 25% Indias eelistatavatest sortides ei ekspresseeru insektitsiid praktiliselt üldse.

FEI sõnul on Bt puuvilla roll India põllumajanduses väga ülepaisutatud GM tööstuse poolt ja peamisteks saaki (ja mitte ainult puuvilla, vaid ka teiste taimede saaki) suurendanud teguriteks on olnud soodsad ilmastikutingimused. Samuti ei ole Bt puuvill kaugeltki aidanud väikepõllumeestel põllumajanduskriisist pääseda.

http://www.dnaindia.com/report.asp?newsid=1153149