¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kanada kogemused GM rapsiga

5. veebruar 2008

The Canberra Times

Rene van Acker, Kanada

Dr Van Acker on professor ja Kanada Guelphi Ülikooli Taimekasvatusosakonna juhataja.

Austraalia NSW ja Victoria osariigi valitsused andsid 2007. a lõpus teada, et selle aasta alguse kaotab neis osariikides kehtivuse geenmuundatud (GM) rapsi kasvatamise keeld. Ka Lõuna-Austraalia osariigi valitsus vaatab üle oma GMO kasvatamise keelde. [1]

Kuid enne kui Austraalia pühendub geneetiliselt muundatud herbitsiiditolerantse õlirapsi kasvatamisele, on tal võimalus vaadata Kanada kogemusi, kus GM rapsi on kasvatataud kommertseesmärgil rohkem kui kümme aastat.

Austraallastel on praegu ikka veel pisike võimalus käivitada vastavad mehanismid ja vältida osa neist probleemidest, millega peavad vastamisi seisma kanadalased.

GM ja mitte-GM taimede segregatsioon (lahus hoidmine) võib osutuda tõsiseks väljakutseks.

Kui tõsiseks, sõltub peamiselt kasvatatava kultuuri omadustest.

GM geenide (transgeenide) liikumine taimelt taimele sõltub konkreetsest liigist ja raps on lahushoidmise praktika mõttes ilmselt kõige hullem kandidaat, kuna selle geenid kanduvad üle väga lihtsalt.

Kanada kogemused näitavad, et isegi meie õlirapsi seemne tootmissüsteemides, kus eesmärgiks on seemnesortide "puhtad" (st võõraste geenidega saastumata) hoidmine, üle 90% sertifitseeritud Kanada rapsiseemet sisaldab juhusliku saastumise tulemusena transgeene.

See on viinud Kanada põllumehed niikaugele, et nad eeldavad igas enda kasvatatavs rapsis GM rapsi leidumist, olenemata sellest, mis rapsi nad maha panid, GMO või GMO-vaba.

Kanada kogemused geenisiiredega on Austraalia jaoks väga olulised.

Kanada ei ekspordi enam rapsi riikidesse, kus eeldatakse GMO-vaba rapsi, sh ei ole enam ekspordivõimalusi paljudesse EL riikidesse - ja maherapsi kasvatamine Lääne-Kanadas ei ole enam üldse praktiline.

See olukord on toonud kaasa kohtukaasuseid, kus Saskatchewan’i mahepõllumehi esindav organisatsioon (Saskatchewan
Organic Directorate) on esitanud hagi GM firmade Monsanto ja Bayer CropScience vastu.

Kanada põllumehed on avastanud, et GM rapsi (ja selle omaduste) levik  on mõjutanud nende põllumajanduspraktikat.
See kehtib iseäranis Monsanto GM õlirapsi puhul, mis on muundatud resistentseks glüfosaadi nimelisele herbitsiidile.

Nagu ka Austraalias, on Kanadas künnivaba tehnoloogias kasutamine põllumeestele väga oluline, kuna see aitab hoida mullaniiskust ja vähendada kulusid.

Künnivaba tehnoloogia võimalikkus sõltub aga glüfosaadist, mida kantakse umbrohtude hävitamiseks põllule kündmise asemel.

Eelmistest külvikordadest tärkav GM raps, mis muutub järgmises kultuuris umbrohuks, on sundinud põllumehi glüfosaadile lisaks teisi herbitsiide kasutama, kuna muidu umbrohust jagu ei saa.

See suurendab põllumajanduskulusid ja kuna GM rapsi levikut ei ole võimalik peatada, kannavad seda kulu nüüd kõik Kanada põllumehed - kasvatavad nad GM rapsi või mitte.

Kanada põllumehed, kes on otsustanud mitte kasvatada GM rapsi, ei saa kellelgi esitada kahjunõuet, kui GM raps jõuab juhuslikult nende põllule.

Tänaseks päevaks on kõik Kanada kohtud väitnud lõpuks, et kui GM raps on saanud valitsuselt kasvatusloa, ei saa kedagi saastumise eest vastutavaks pidada.

On ka selgeks saanud, et kui põllumees on otsustanud hoida oma põld GMO-vaba, siis toimub see tema enda vastutusel, tema enda kulu ja kirjadega.

Irooniline on siinkohal see, et nagu näitas tuntud Schmeiseri juhtum, võib põllumeest lugeda vastutavaks GM rapsi olemasolu eest ka siis, kui ta pole seda ise kuidagi enda põllule soovinud. Nimelt esitas GM rapsi tootnud firma Monsanto Kanada põllumehele Percy Schmeiserile süüdistuse, et tema põllule on juhuslikult sattunud Monsanto patenteeritud raps ja seega on Schmeiser rikkunud patendiõigust ning kohus andis Monsantole õiguse.

Kanadas on rohkem kui 10 aastat kestnud kasvatamine lubanud meil õppida nii mõndagi väärtuslikku GM rapsi kasvatamise plusside ja miinuste kohta ja nüüd proovime oma kogemustest õppida.

Hiljuti astusid Lääne-kanada põllumehed aktiivselt välja GM nisu loaettepanku vastu, peamiselt selle pärast, et nad kahtlevad oma suutlikkuses hoida GM nisu lahus tavanisust.

Austraalia elanikel ja põllumeestel on hea võimalus õppida Kanada kogemustest ja ma loodan, et nad teevad seda.

http://canberra.yourguide.com.au/news/opinion/opinion/look-to-canada-for-ge-solutions/1175703.html

[1] Märkus uudistoimetajalt: Lõuna-Austraalia osariik siiski pikendas GMO-keeldu: http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601081&sid=aX3iCIm7M1qI&refer=australia  või http://geneethics.org/media