Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA sojakasvatajad ähvardavad kättemaksuga

fFood Navigator, France
28. jaanuar 2008

Ameerika sojakasvatajate liit (ASA) ähvardab Euroopale kätte maksta, kui EL ei kiirenda GM taimede lubamist.

USA sojakasvatus kaotab miljoneid dollareid, kuna GM taimede kasvatajad ei saa neid EL-i eksportida, sest EL-s on nende sõnul sisuliselt ikka veel GMO moratoorium.

USA poolt 2003. aastal esitatud kaebuse tulemusena otsustas Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO), et mitmed EL riigid rikuvad rahvusvahelisi kaubandusreegleid, keelates GM toidu ja taimede importi.

Kuna EL ei ole WTO otsust veel lõplikult täitnud, on USA maisi ja soja eksport ELi vähenenud.

ASA, mis esindab umbes 22,000 sojakasvatajat, lisas, et tulevikus tuleb turule aina rohkem GM soja. ASA sõnul on lähima 10 aasta jooksul oodata 20 uut GM soja sorti.

”Vältimaks kaubandustõkkeid ja sellest tulenevaid negatiivseid mõjusid EL loomakasvatusele, peavad EL liikmesriigid lubama need sojaoad turule, toetudes õigeaegsele ja teaduslikult põhjendatud taotlustele," ütles ASA asepresident Johnny
Dodson.

Jaanuaris nõustus USA ajutiselt peatama EL vastu suunatud sanktsioonide nõudmise, mis oli tingitud EL suutmatusest WTO otsust täita.

”See on vaid ajutine paus, et EL saaks näidata, et ta töötab oma süsteemi parandamise suunas ja et otsused võetakse vastu teaduse, mitte poliitika põhjal," ütles Dodson.

ASA sõnul on EL GMO-de lubamiselt vähemalt aasta aega USA-st maas. "See on väljakannatamatu olukord, mida tuleb parandada, et kauplemine läheks takistamatult edasi," ültes ASA.

Kui EL ei täida otsust, toob see ASA sõnul kaasa "kättemaksu: EL eksportkaupade keelamise USA turul."

Probleemid GMO-dega

Praegusel hetkel on ASA sõnul USAs lubatud kasvatamiseks lisaks eelnevatele ka Bayeri LibertyLink soja (LLS) ning Monsanto Roundup RReady2Yield (RR2Y), mis on kas lubatud või taotlusstaadiumis Jaapanis, Taivanis, Koreas ja Mehhikos.

Kuid EL süsteemis on nad jätkuvalt algstaadiumis ja USA kasvatajad, kes tahavad hakata neid järgmisel aastal kasvatama, kardavad, et selle aja peale ei ole nendel sojaubadel veel EL luba.

”EL protsess ei ole kooskõlas muus maailmas toimuvaga ja see mitte ainult ei ole karuteeneks EL põllumajandusele, vaid ka tarbijatele, kes selgelt on segaduses, kui EL enda teadlased ütlevad, et antud GMO-d on ohutud, poliitikud aga pidurdavad protsessi ja ei tea, kas nõustuda enda teadlastega või mitte," ütleb Dodson.

Terve lugu:
http://www.foodnavigator.com/news/ng.asp?n=82837