Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Bt mais võib USA põllumeestele lähiaastail palju peavalu tuua

Purdue Ülikool, USA
2. jaanuar 2008


Muundatud Bt mais võib lähiaastatel tuua põllumeestele palju peavalu, kui nad ei kasvata seda ettevaatlikult, teatas Purdue Ülikooli entomoloog.

Teatud maisikahjurite (juureuss ja varreleedik) vastu loodud Bt (Bacillus thurengiensis) geene sisaldavad maisisordid ja mais, mis on muundatud herbitsiidikindlaks, võivad juureussile vastuvõtlikumaks muutuda kui põllumehed ei hoia oma sojapõlde puhtana eelmisest hooajast jäänud maisist ning ei jäta GMO-vabasid puhvertsoone, ütleb Christian Krupke.

”Me peame oleme juureussi resistentsuse tekkimisest ühe sammu ees,” ütleb Krupke. "kui me midagi üldse putukate kohta teame, siis seda, et nad on võimalised kohanema kõikide meie poolt kasutuselevõetavate meetmetega."

Juureuss on peamine maisikahjur, mis läheb põllumeestele maksma miljard dollarit aastas (saagikadu ja kontrollimiskulud).
Umbes 30% Indiana 6.45 miljonist aakrist, millele on istutatud mais, kasvavad sel aastal mitme omadusega GM sordid, sealhulgas Bt/Roundup ”kolmiksordid” ("triple-stacks").

Muundsordid on aidanud küll põllumeestel maisisaagikust tõsta, aga võivad ka nö kõrvalmõjuna tekitada elujõulisemaid ja kontrollile raskemini alluvaid juureusse, kui põllumehed võtavad põllule järgmiseks kultuuriks soja.

Terve lugu:
http://news.uns.purdue.edu/x/2008a/080102KrupkeRootworm.html