Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
FoEE raport EK ja biotehnoloogia tööstuse suhetest

EK ja biotehnoloogiatööstus: liiga lähedal, et tunda end hästi

Friends of the Earth Europe´i raport biotehnoloogia tööstuse ja Euroopa Komisjoni vahelistes suhetest (oktoober 2007)

Ei ole mingi saladus, et EL poliitikud on omaks võtnud neoliberaalsed kavad.
Toidu- ja põllumajandusvaldkonnas tähendab see patenteeritud sisendit ja väljundit kasutavat kõrgtehnoloogilist intensiivset põllumajandust, mis on kasumlik Euroopas tegutsevatele tööstustele.
Nagu EL poliitilistes eesmärkide kirjeldustes (nagu nt. Lissaboni strateegia) on selgelt väljendatud, on peamiseks eesmärgiks muuta Euroopa globaalmajanduse juhtivaks riigiks.
Seda on väljendatud ka erinevates poliitilistes hüüdlausetes, nagu "Bioühiskond" (80ndatel), "teadmispõhine majandus" (90ndatel) ja sellel aastakümnel - "teadmispõhine biomajandus" (KBBE).

Friends of the Earth Europe on koostanud raporti, mis analüüsib ühte KBBE poliitilise kontseptsiooni ja tegevusega kaasnevat aspekti: korporatiivse lobby ulatust ja selle juurdepääsu ühele EL võtmeasutusele - Euroopa Komisjonile. Raport keskendub ühe peamise biotehnoloogia lobbygrupi - EuropaBio - tegevusele ning analüüsib südamlikku suhet, mis on tekkinud põllumajanduslikust biotehnoloogiast suuri kasumeid teenida lootvate firmade ja Euroopa Komisjoni ametnike vahel, kes on ühtlasi poliitika kujundajateks.
EuropaBio on kõige aktiivsem EL tasandi lobbygrupp, kes propageerib GM toitu ja taimi ning hoopleb oma "suurepäraste suhetega" Euroopa Komisjoniga.
EuropaBio GMO-lobby valdkonnas eesotsas on Bayer Cropscience, DuPont/Pioneer, Monsanto ja Syngenta. Kuna GM toidu ja põllumajandustaimede turul domineerivad just need üksikud ülisuured korporatsioonid, on EuropaBio sisuliselt nende firmade huvide edendajaks Euroopa Komisjoni juures ja mujal.

Raportiga saab tutvuda:
http://www.foeeurope.org/corporates/pdf/too_close_for_comfort.pdf