¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Patendid ja patendivaidlused

Jõulisest ühiskonna kasu esiletõstvast reklaamist hoolimata ei ole GM põllukultuurid siiamaani olnud muud, kui kasumlik äri - neile, kes on GMO-d loonud. Oluliseks aspektiks GMO-de loomise juures on nende patenteeritud staatus. Kui tavakultuuride seemnete ostja maksab raha ja on oma edasises tegevuses firmast sõltumatu, siintellektuaalse omandi õigusega kaitstud GM kultuurid seovad tootja kindlalt GMO-d müüva firma külge. Näiteks ei tohi põllumees seemet ise paljundada. Kalli seemnega kaasneb ka tehnoloogiakomplekt, mille järgimine on kohustuslik ja mis kirjutab ette sama firma kemikaalide kasutamise. Näidet taluniku ja GMO-korportaisooni vahelisest lepingust saab vaadata Austraalia mitte-GM-talunike koduleheküljelt:

http://www.non-gm-farmers.com/news_details.asp?ID=310

GMO-de patenteerimine võtab põllumehelt ära sõltmatuse. Kord GMO-sid kasvatama hakanud on raske sellest loobuda, sest seemned võivad hoidlasse või põllule jääda, andes GMO-d müünud firmale õiguse süüdistada põllumeest patendi rikkumises.

Vähe sellest, elu on näidanud, et GM-firmade sõltlasteks võivad sattuda vastu enda tahtmist ka GMO-de kasvataja naabrid, kelle põllukultuur saastus juhuslikult naabri põllult "hulkumaläinud" geenidega. Saastumine võib toimuda õietolmu levikuga, ühise tehnika kasutamisel, seemnete pudenemisega transportimisel. Hoolimata sellest, et põllumehe võimalused end saastumise vastu kaitsta on piiratud, on Põhja-Ameerikas peetud kohtuotsustes siiani peetud patendirikkujaks saastunud taimede omanikku.

Valik üldisemaid materjale patenteerimise teemal:


 Elu patenteerimisest üldisemalt


ALEX LOTMAN: Elu patenteerimisest (loeng Ööülikoolis)

http://www.ylikool.ee/et/13/alex_lotman

ALEX LOTMAN: Milleks meile GMOd?
http://www.greengate.ee/index.php?page=1&component_id=16&id1=4446

Kohtuprotsessid Põhja-Ameerikas on toimumas massilised kohtuprotsessid, kus GM-firma Monsanto esitab talumeestele süüdistuse nende seemne ebaseaduslikus kasutamises, eirates fakti, et tegemist võib olla loodusliku ning mittekontrollimatu saastumisprotsessiga. Pikemalt loe: www.mindfully.org

Praeguse arengu puhul on väga murettekitav toidu liikumine paari suurte kompaniide kätte, kes kontrollivad väga suurt osa seemnemajandusest. Sellega saavad nad kontrollida kogu maailma toidutootmist - põllult taldrikuni. 
MAREK STRANDBERG: Mängud nähtamatu tulega, Eesti Päevaleht 2003  http://www.epl.ee/?artikkel=241345


Jooksvaid patentidega seotud uudiseid loe siit