Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EU keskkonnavolinik hädas kuuma GM kartuliga

Reuters
3. oktoober 2007

Euroopa Liidu keskkonnavolinik peab saama oktoobrikuus kokkuleppele teiste Euroopa Komisjoni volinikega vastuolulise GM kartuli osas.

Juulikuust alates on biotehnoloogiatööstus ootanud, et Komisjon väljastaks loa Saksa kemikaalifirma  BASF loodud GM kartulile, mis on mõeldud pigem tööstuslikuks kasutuseks, kui toiduks.

Kui Komisjon annab kartulile rohelise tule, on see esimene GMO, mis peale 1998. aastat saab EL-dus kasvatusloa.

BASF tahaks alustada kasvatamist järgmisel aastal ning on andnud samale Amflora kartulile sisse veel ühe taotluse selle kartuli kasutamiseks loomasöödana.

EL põllumajandusministrid arutasid BASFi taotlust juuli keskel, kuid kokkuleppele ei jõudnud ning selle tulemusena on otsuse vastuvõtmine nüüd Komisjoni kätes.

EL keskkonnavolinik Stavros Dimas, keda tuntakse Komisjoni ühe GMO-de suhtes ettevaatlikuma mehena, ei ole Amflora taotlust enda laualt veel edasi minna lasknud.

See ei ole esimene kord, kui Dimas ei soovi GMO taotlusi süsteemis edasi lükata, ütlevad diplomaadid.

"Dimas hoiab seda kinni, kuid Euroopa Komisjoni president saab sundida teda kiiremini tegutsema," ütles üks Komisjoni ametnik. "Seaduse kohaselt peame me tegutsema mõistliku aja jooksul - kuid mis on mõistlik?"

Biotehnoloogia firmad, kes väidavad, et nende tooted on sama ohutud, kui muundamata vasted, on tulivihased selle peale, et euroturg on nende toodetele suletud, kuna nende meelest lubatakse GMO-sid liiga aegalselt ja nad kaotavad sellega aega ja raha.

Firmade frustratsioon on leidnud väljundi legaalsete vahendite kasutamises, mis sunnib omakorda Komisjoni oma GM taimi ja GM toitu puudutavat sisepoliitikat ümber vaatama.

Kõige tuntumaks juhtumiks oli Argentiina, Kanada ja USA poolt hagi sissenadmine EL-du täidesaatva võimu vastu Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO), mis lõppes otsusega, et EL-dus kuus aastat kehtinud de facto moratoorium ei olnud kooskõlas kaubandusreeglitega.

Selle aasta maikuus andis DuPont Co tütarfirma Pioneer Hi-Bred International sisse hagi Komisjoni vastu, kunan firma arvates viivitab Komisjon liiga kaua Pioneer´i GM maisi (1507) lubamisega.

http://uk.reuters.com/article/environmentNews/idUKL0390724920071003