Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GMO-de taga on majandushuvid, mitte terve mõistus


Dr. Michael Antoniou, meditsiini- ja molekulaargeneetika õppejõud Londoni King´s Kolledþis; väidab, et GMO-d on ohtlikud ja tarbetud

 

The Independent,

27. september 2007

Geneetilise muundamise tehnoloogia on suurepärane teadusliku uurimistöö vahend, kuid ta on liiga toores.
On teadlasi, kelle väitel geneetiline muundamine on lihtsalt loomuliku evolutsiooni laeindamine, ristamisest järgmine samm, kuid tehniliselt on see täiesti ebakorrektne lähenemine.
Kui uue taime loomiseks kasutatakse geneetilist muundamist, toob see endaga kaasa tuhandeid muutusi selle taimeraku DNAs, erinevusi, mis on kvalitatiivselt kui kvantitatiivselt ristamisest kaugel.
Osad muudatused on healoomulised, kuid on muutusi, mis hakkavad segama ühte või mitut taime funktsiooni. Selliselt võib juhtuda, et herbitsiidiresistentsuse "omandanud" taim ei suuda enam taluda kuumust, selle toiteväärtus võib muutuda madalamaks, võib tõusta olemasolevate toksiinide tase ja ka tekkida uusi toksiine.

See mutageensuse efekt on hästi tuntud, Toidustandardi Ameti uurimus on geeni funktsiooneerimises tuvastanud taolisi häireid, kuid praeguse seisuga oleme GM taimede ohutust uurides liiga selektiivsed ja arvestame liiga vähe tegureid, seega kobame täiesti pimedas selles küsimuses, mida geenmuundatud taimede tarbimine tervisele kaasa võib tuua.

Geenmuundatud organismide keskkonda viimisega seotud ohud on enamike teadlaste poolt tunnistatud.
Kui ma ise teen teaduslikke uurimusi ja kasutan geneetilist muundamist, kohalduvad mulle nõuded, mille kohaselt GMO-sid kasutatakse vaid suletud tingimustes ja nad ei pääse avatud keskkonda mõjutama. Veider on aga see, et sama tehnoloogia kasutamisel GM taimede puhul samad reeglid enam ei kehti. Oleme olukorras, kus GMOd lastakse keskkonda vastutustundetult, tagajärgi absoluutselt teadmata.

GM taimed ei ole siiani ootusi õigustanud: GM puuvillal on probleeme nii kupardega kui juurtega, GM soja on järjekindlalt andnud vähem saaki kui muundamata soja.

Ning loomkatsed on näidanud soja, maisi ja kartuli potentsiaalselt ohtlikke mõjusid.
GM kartul on põhjustanud haiguslikke muutusi sooltes, GM soja on põhjustanud maksarakkude muutusi ja noorloomade enneaegset surma, GM  mais on tekitanud neerude ja vereloome probleeme.
Me ei tea - mehaanilisel tasandil - miks see juhtub või milliselt see inimtervist mõjutab, aga me oleme teaduslike uurimuste käigus täheldanud selgeid füsioloogilisi muutusi. Ja kui me kord GMO-d suletud tingumustest välja laseme, kinni me neid enam ei saa.

Me ei vaja GM taimi. Taimede geneetiline mitmekesisus on äärmiselt suur ja seda saab rakendada põllumajanduses, kasutades loomulikku ristamist ning taustaabina geneetilist skriiningut.
Põllumajanduses olevad probleemid on sotsiaalset ja poliitilist laadi. GM taimi surub peale hoopis majandus.


http://news.independent.co.uk/education/higher/article2999527.ece