Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Aretati dikambaresistentsed GM põllukultuurid


24.05.2007


Soja ja puuvilla võib peatselt töödelda täiendava taimekaitsevahendiga.

USA teadlased aretasid uue põlvkonna geenmuundatud põllukultuurid, lisades nende genoomi bakterilt pärit herbitsiidile dikamba resistentsuse andva geeni. Dikamba tapab lopsaka lehestikuga umbrohtusid, ent ei mõju kõrrelistele. See peaks andma põllumeestele uue alternatiivi piirkondades, kus glüfosaadile (Roundupi toimeaine) resistentsed umbrohud on muutunud probleemiks.

Don Weeks koos kolleegidega Nebraska Ülikoolist (USA) isoleerisid dikamba suhtes resistentsust andva geeni dikambat lagundavast bakterist Pseudomonas maltophilia ja siirdasid selle tubakale, tomatile, sojale ja müürloogale, mille tagajärjel kõik need taimed omandasid dikambale resistentsuse.

Roundupi ja glüfosaadiresistentsed põllukultuurid välja töötanud biotehnoloogiahiid Monsanto on litsenseerinud ka dikambaresistentsust andva tehnoloogia ning loodab esimesed dikambaresistentsed sojataimed turule tuua kolm kuni seitsme aasta jooksul, millele järgneks puuvill.

Praeguseks on USA-s kasvatatavast sojast 90% geenmuundatud glüfosaadiresistentsuse saavutamiseks, puuvilla puhul on vastav näitaja 60%.

Allikas: Nature News/Eesti Geenikeskus
http://www.genomics.ee/index.php?lang=est&nid=2194

 

Samuti:

http://www.sciam.com/article.cfm?articleID=BEEC59D8-E7F2-99DF-399F4FBCDAD2FC74&chanID=sa007