Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Bayer süüdistab riisi saastumises farmereid ja vääramatuid jõude


The Washington Post, USA

22. november 2006

Bayer CropScience, firma, mis töötas välja eksperimentaalse geneetiliselt muundatud (GM) riisi sordi, mis saastas USA riisivarusid, väidab, et illegaalse riisi keskkonda sattumises on süüdi põllumehed ja "vääramatud jõud".

Sellise vastuse andis firma Arkansase ja Missouri osariikide põllumeestele, kes esitasid kohtuhagi firma vastu. 30-leheküljeline vastus on esimeseks indikaatoriks selle kohta, kuidas firma kavatseb ennast 15 põllumehe kaebuste eest kaitsta. Põllumehed süüdistavad firmat selles, et riisi saastumise tõttu on nad kaotanud palju tulu.

Põllumeestele õigusabi pakkuvad juristid ütlesid, et nad ootasid firma poolt vastutuse eitamist, kuid solvav on see, et firma püüab kogu süü farmerite kaela veeretada. Juristide sõnul ei olnud nende klientidel mingit alust eeldada, et nende viimastel aastatel külvatud riisiseemned oleksid võinud olla saastunud Bayer´i illegaalse riisisordiga.

"Farmerid on süütud ohvrid," ütles enamikku farmereid esindava St. Louis õigusabifirma peajurist Don Downing.

Bayer eitab igasugust vastutust ja süüdistab geenmuundatud pikateralise riisi LL601 keskkonda sattumise eest läbisegi "vältimatuid asjaolusid, millest keegi poleks suutnud hoiduda", "vääramatuid jõudusid",ja põllumeeste "endi lohakust, hoolimatust ja/või vigu".

Kui Bayer´i käest küsiti, milles seisnesid põllumeeste vead, ütles firma esindaja Greg Coffey, et firma ei kommenteeri käimasolevat kohtuprotsessi.

Bayer viis läbi LL601 riisi põllukatsed Louisiana´s aastatel 1999- 2001, seejärel sulges projekti ilma turustusluba taotlemata. Sellel aastal leiti, et USA pikateraline riis on ulatuslikult saatunud LL 601 riisiga, mis sundis Euroopat importe peatama ja lõi riisituru kõikuma.

Tervet artiklit loe:

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/11/21/AR2006112101265.html