Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Saastumine on vältimatu

22. september 2006

GM WatchGM riisi (LL 601) jälgede ajamine mööda maailma on tekitanud juba praeguseks päris palju peavalu. Aga tundub, et toodete tagasikutsumiste ja hinnalanguste probleemide vahel ei ole veel keegi lõpuni aru saanud sellest, kuidas täpselt antud GM riisi sort, mida USAs kasvatati viis aastat tagasi lõppenud katsete käigus vaid katsepõldudel, on lõpptulemusena suutnud ära saastada Ameerika kommertsriisi.

Nagu artiklis märgitud, väidavad Bayer´i ametnikud, et firma on tegutsenud eksperimentaalriisi katsetades täielikus vastavuses kõikide seaduste ja reeglitega. Lihtne oleks arvata, et see polnud nii, aga nagu ütleb allpool Steve Linscombe, paljude katsete koduks olnud katsejaama direktor, olid LL 601 põllud isoleeritud ja katsejaam järgis väga rangelt USA Põlumajandusministeeriumi standardeid.

Intervjuus Delta Farm Press´iga, on Linscombe isegi väitnud, et "APHIS (USA loomade ja taimede tervisekontrolli teenistus) on andnud välja juhendeid ja protokolle (GM) materjali testimiseks. Me võtsime neid nõudmisi väga tõsiselt ja ületasime need nõudmised, meie katsetes olid vahemaad alati suuremad kui juhendites ja põllud olid rangelt isoleeritud. Me proovisime igat moodi vältida seda, mis nüüd siiski juhtus."


http://deltafarmpress.com/news/060921-linscombe-gmrice/

Endine USA Keskkonnaministeeriumi (EPA) biotehnoloogia spetsialist Dr. Doug Gurian-Sherman on juhtinud tähelepanu sellele, et  "Sisuliselt on võimatu tagada saastumise mittetekkimist, siin ei ole kogu küsimus vaid lohakuses. Sellisele järeldusele jõudis USA Rahvusakadeemia oma kahe aasta taguses rapordis. Näiteks ei tohi me unustada, et Monsanto/Scott's JÄRGIS APHISe ISOLATSIOONIPOLIITIKAT valge-kasteheina puhul, siiski tekkis saastumine. Ühtegi lihtsat rohtu selle probleemi vastu ei ole."

http://www.gmwatch.org/archive2.asp?arcid=6971

Samuti ei tohi unustada, et Ameerikas on käimas suurel arvul halvasti reguleeritud GMO katseid, sealhulgas palju katseid GM kultuuridega, mis toodavad ravimeid või tööstuslikke kemikaale. Vastavalt APHISe andmetele külvati ravimeid või tööstuslikke kemikaale tootvaid taimi juba ainuüksi sellel aastal 181 aakrit (1 aaker = 4 047 m2)."

http://www.gmwatch.org/archive2.asp?arcid=7044

Ja kui mõelda, et antud riisi puhul võttis 5 aastat aega saastumise ilmsikstulek, siis kui paljud USA tooted võib juba praegu olla saastunud illegaalsete GMOdega, mida pole veel avastatud?

Lõppeks on ka varemgi ilmnenud, et farmataimed on saastanud põllukultuure. (The Three Mile Island of  Biotech)

http://www.thenation.com/doc/20021230/nichols

Ja nagu varemgi öeldud, oleme me kiiresti jõudmas punkti, kus kogu USA-st tulevat toitu peaks käsitlema  potentsiaalse probleemina ja rakendama selle suhtes vastutusnõudeid.

Terve lugu:

link artikli juurde