¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL-st leiti illegaalset Hiina GM riisi

6. september 2006

Reuters, Friends of the Earth


Vaid mõni nädal peale seda, kui USA-s avastati toiduriisi saastumine illegaalse herbitsiidiresistentse geneetiliselt muundatud (GM) riisiga, leiavad keskkonnaorganisatsioonid kolmes Euroopa riigis müügil olevates toodetes veel ühe illegaalse GM kahjurikindla riisi - seekord Hiina päritolu.

Hiina riis avastati Greenpeace International ja Friends of the Earth Europe sõnul riisitoodetes Prantsusmaal, Saksamaal ja Suurbritannias. Keskkonnaorganisatsioonid ei oska arvata kui palju on antud illegaalset riisi Euroopasse jõudnud, esialgu on Hiinast imporditud illegaalset riisi leitud Aasia toidu poodides. Leitud riis ei ole läbinud ühtegi riskianalüüsi ja ei ole kusagil maailams toiduks ega turustamiseks lubatud.

Viimaste nädalate saastejuhtumite valguses, kus saastumine nii ühe kui teise riskianalüüsi mitteläbinud riisiga on saanud alguse katsepõldudel kasvatamisest (USA-s ja Hiinas), nõuavad keskkonnaorganisatsioonid globaalset moratooriumit avatud keskkonnas toimuvatele katsetele ja nõuavad muundatud riisi arendamise peatamist.

"Viimane saastumisjuhtum näitab järjekordselt, et eksperimentaalseid geneetiliselt muundatud taimi ei saa katse-eesmärgil ohutult kasvatada avatud keskkonnas. Riis on üks maailma tähtsamaid toiduaineid ja selle kaitsmiseks saastumise eest peab rakendama kõiki võimalikke meetmeid",arvas Adrian Bebb (Friends of the Earth Europe).

Euroopa Komisjon (EK) on lubanud kirjutada Hiina vastavatele võmuorganitele keskkonnaorganisatsioonide leidude kohta. Komisjoni arvates on antud olukorras süüdi Euroopa riisitööstus: "Luba mitteomava GMO leidumine toidus on EL-s seadusevastane. Käitleja peab tagama, et ta ei paiska turule toitu, mis ei ole lubatud EL seadusandlusega. Selge on see, et käitlejad ei pinguta piisavalt", ütles EK pressiesindaja Barbara Helfferich.  

http://www.planetark.com/dailynewsstory.cfm/newsid/37977/story.htm

 http://www.foeeurope.org/press/2006/AB_5_Sept_China_rice.html