Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL keelab Küprosel GMO-sid supermarketites eraldi müügilettidele paigutamast.

Reuters, 16. märts 2006

Küprose valitsuse soov nõuda poodides GM toidu eraldi lettidele paigutamist ei leidnud Euroopa Komisjonis mõistmist. Idee oli parlamendis arutusel pea terve 2005. aasta ja tõi kaasa väga raevukad vastuväiteid USA-lt, maailma juhtivalt GMO-kasvatajalt ja -eksportijalt, kes ähvardas kahe  riigi vaheliste suhete halvenemisega.

Märtsi keskel leidis Euroopa Komisjon, et Küprose seaduseelnõu ei vasta EL seadustele. Ametnike sõnul oli probleem nö tehniline: kui Küpros esimest korda Komisjonile oma soovist teada andis, viidati EL seadusandluse sätetele, mis lubavad teha erandeid EL seadusest keskkonnakaitse ja inimtervise tõttu.  Selline mööndus pole aga EK sõnul antud juhul rakendatav.

Kuid EK sõnul jääb Küprosele võimalus valida, kas esitada seaduseelnõu uuesti, põhjendades seda teiste sätetega, loobuda seaduseelnõust või eirata EK otsust. Viimane käik tooks peaaegu kindlalt kaasa probleeme Washingtoniga, kust on juba vihjatud võimalikule kohtuasja algatamisele Küprose vastu Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO).