Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Tava-, mahe- ja geneetiliselt muundatud maisi ¥kooseksisteerimisest¡ Hispaanias

Aprillis 2006 avalikustas Greenpeace rapordi 'Impossible Coexistence‘, mis käsitles GM, tava- ja mahekultuuride kooseksisteerimist Hispaanias. Uuringu viisid läbi põllumeeste organisatsioon Assemblea Pagesa, kodanikurühmitus  Plataforma Trangènics Fora!, keskkonnaorganisatsioon Greenpeace mitmete teiste põllumeeste ja keskkonnakaitsjate gruppide toel, nagu nt Aragoni põllumeeste ja sordiaretajate liit. Uurimuse käigus võeti muuhulgas proove 40 hispaania tava- ja mahepõllumehe maispõllult ja testiti laboris.

Peaaegu neljandiku uuritud juhtumite puhul leiti mitte-GM põllumeeste põldudelt juhuslikku ja soovimatut saastumist GM maisiga. Saastumisprotsent oli kuni 12.6 %; mitmetel juhtudel kandsid põllumehed majanduslikku kahju, kuna nad ei saanud enam saastunud maisi kõrge hinnaga müüa, vaid pidid hinda alandama.

Kolmel juhul olid saastunud kohalikud maisisordid, mida nüüd – pärast aastatepikkust hoolikat selektsiooni – ei saa enam kasutada.

Hispaanias kasvatatakse 640 000 ha maisi, 70 000 sellest on GM (50% Aragón, 40% Kataloonia)
Saastumise põhjused: õietolm, puudulik masinate puhastamine, segunemine kogumiskohtades. Soovituslikud vahemaaad on 50 m või 6 rida, aga ka nendest ei peeta kinni. Peale selle ei jaga naabrid omavahel infot GM taimede kasvatamise kohta.
http://eu.greenpeace.org/downloads/gmo/impossiblecoexistence060404.pdf